Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie na kolejne wydarzenie towarzyszące wystawie czasowej pod tytułem “inspiRACJE kobiet” zorganizowanej w Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego.
Tym razem przeniesiemy się do świata sztuki, który pokaże nam Joanna Kuźnik. Wykład pt. Sztuka to kobieta. Artystki feministki. Zachęcamy bardzo serdecznie na dwa wykłady, które odbędą się:
- 13.10.2021 r. o godz. 9:00
- 20.10.2021 r. o godz. 14:00
Prelekcje odbędą się w siedzibie Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego w Kępnie (ul. Ratuszowa 2).
Wstęp wolny! Zapraszamy do udziału.
Sztuka to kobieta. Artystki, feministki – wykład towarzyszący wystawie czasowej „inspiRACJE kobietˮ.Terminy wykładów:13.10.2021 r. godz. 9:0020.10.2021 r. godz. 14:00W historii sztuki europejskiej kobieta pojawia się przeważnie jako temat, dużo rzadziej jako artystka – twórczyni.
Wizerunek kobiety bywał symbolem, alegorią lub utwierdzał tradycyjne role kobiety i w przytłaczającej większości przypadków był tworzony przez mężczyzn dla mężczyzn, ukazując kobietę jako bierny obiekt do oglądania.
Choć na kartach historii zapisały się nazwiska utalentowanych autorek, które całkowicie zrewolucjonizowały sztukę, warto tu przywołać postaci Fridy Kahlo, Olgi Boznańskiej czy Katarzyny Kobro, pomimo tego przez wiele wieków kobiety – artystki stanowiły egzotyczny, dodatek do męskiej opowieści o sztuce wypełnionej sylwetkami wybitnych malarz i rzeźbiarzach, outsiderów, uparcie wpisujących się w mit artysty genialnego, mistrza na miarę Michała Anioła czy Leonarda da Vinci.Ten przedmiotowy sposób traktowania kobiet zostaje zanegowany przez przedstawicielki feministycznych ruchów w latach 60. i 70. XX wieku. Zdecydowanie sprzeciwiły się one dominującemu w kulturze męskiemu wizerunkowi kobiety, obiektu konsumpcji.
Feministyczne badaczki zajęły się analizowaniem życiorysów artystek w kontekście dyskusji na temat związku płci, kultury i kreatywności, dokonując nowych atrybucji oraz interpretacji dzieł, noszących piętno męskiej dominacji kulturowej. Tak narodziły się badania, które całkowicie odmieniły sposób czytania historii. Dokonano reinterpretacja sztuki dawnej, a dla ówcześnie działających artystek, które na fali nowych prądów społecznych zyskały prawo głosu, stały się szansą na wypowiedzenie się na tematy wcześniej przemilczane lub zniekształcone poprzez męski punkt widzenia takie jak choćby biologiczne aspekty funkcjonowania kobiecego ciała, utrata nad nim władzy (starzenie, choroba), polemizując z narzuconymi normami wyglądu i wizerunków kobiet.Kim były owe artystki i jakie przesłanie niosła ich sztuka?
Zapraszamy na wykłady towarzyszące wystawie czasowej „inspiRACJE kobietˮ pt. Sztuka to kobieta. Artystki feministki poświęcony twórczości polskich artystek, działających od lata 70. XX wieku, aż po czasy nam współczesne.
Podczas naszego spotkania przywołane zostaną sylwetki najsłynniejszych artystek – feministek takich jak Natalia LL, Alina Szapocznikow, Ewa Partum czy Maria Pinińska-Bereś oraz wielu innych, działających w ramach polskiego ruchu feministycznego.