– Odsłonięcie rzeźby T. P. Potworowskiego

Odsłonięcie rzeźby T. P. Potworowskiego

Cóż to był za wyjątkowy wieczór…

20 czerwca 2023 roku oficjalnie odsłonięto rzeźbę Tadeusza Piotra Potworowskiego, artysty o międzynarodowej randze i sławie, który stał się dla mieszkańców Kępna ważną postacią mającą realny wpływ na rozwój kulturalny miasta w latach 30. XX wieku. Był to długo wyczekiwany moment. Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego to instytucja związana od początku swojego istnienia z osobą malarza, pierwszego dyrektora oraz kustosza placówki, a od 1998 roku również jako patrona muzeum. Projekt realizacji rzeźby upamiętniającej artystę w przestrzeni miejskiej jest kolejnym krokiem muzeum w kierunku przypomnienia i uczczenia życia oraz twórczości Tadeusza Piotra Potworowskiego.

Cieszy nas fakt, iż Kępno dołączyło do grona nielicznych miast, których pamięć oraz wdzięczność za nieoceniony wkład w rozwój kulturalny społeczności przekuty został w monumentalną realizację rzeźbiarską, poświęconą osobie patrona muzeum.

Autor rzeźby Tadeusza Piotra Potworowskiego jest Pan Grzegorz Niemyjski, który jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych oraz uczestnikiem około 100 wystaw zbiorowych. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych oraz prywatnych w kraju i za granicą. Zajmuje się rzeźbą w kamieniu, drewnie, brązie i ceramice, a także rysunkiem. Jest autorem 10 realizacji rzeźbiarskich w przestrzeni publicznej.

Podczas spotkania odbyła się również promocja muzealnego wydawnictwa, jednodniówki muzealnej poświęconej patronowi muzeum.Uroczystość odsłonięcia rzeźby uświetnił występ zespołu muzycznego. Program artystyczny zaprezentowany przez Panią Julię Jaszczyk wraz z zespołem RPR Acoustic Trio wywarł ogromne wrażenie na zgromadzonych.

Uroczyste odsłonięcie rzeźby Tadeusza Piotra Potworowskiego było jednym z elementów obchodów Roku Tadeusza Piotra Potworowskiego, wpisujących się w 125. rocznicę urodzin artysty oraz 100. rocznicę powołania artystycznego ugrupowania pn. „Komitet Paryski” – jednego z czołowych ugrupowań artystycznych polskiej sztuki międzywojnia, do której należał T. P. Potworowski.

Serdecznie dziękujemy za uczestnictwo władzom samorządowym, dyrektorom instytucji, służbom mundurowym oraz mieszkańcom Kępna i okolic. Cieszymy się, iż wspólnie z nami chcieliście spędzić ten wyjątkowy wieczór.

Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas!

#RokzPiotrem

Grzegorz Niemyjski