– Antoni Gabriel

Grafika w kratkę na pierwszym planie wózek inwalidzki wyżej napis Antoni Gabriel

Chcemy przypomnieć Wam pewną ważną postać dla naszego regionu. Już jutro obchodziłby swoje urodziny Antoni Gabriel. Przez większość osób zapamiętany jako niebywały konstruktor samolotu.

Dla wszystkich chcących dowiedzieć się więcej zachęcamy do obejrzenia reportażu, pokazany jest w nim także nasz muzealny eksponat wykonany właśnie przez Antoniego Gabriela, poniżej udostępniamy link do filmu online:

https://www.tvp.pl/…/slaski-ikar-antoni-gabriel/34456032

18 maja to dla nas niezwykły dzień. Jutro my – muzealnicy obchodzimy swoje święto. Jednak nie świętujemy go dniem wolnym, wręcz przeciwnie. Prezentujemy trochę naszej muzealniczej pracy, którą być może niektórzy z Was znają. Ubiegły rok oraz wybrane daty wiązały się z odkrywaniem historycznych kart. Pojawiały się na nich postacie związane z naszym miastem lub okolicami, które odznaczyły się swoją działalnością na przestrzeni lat.

18 maja niedaleko nas urodził się Antoni Gabriel. W latach trzydziestych XX wieku zbudował samolot i latał na nim. Samolot nazwany „Śląsk”, a jego twórca zyskał niezwykłą sławę nie tylko w naszych okolicach. Wspominamy właśnie o nim, gdyż całkiem niedawno nawiązaliśmy współpracę z Instytutem De Republica, a tematem zawarcia „znajomości” był właśnie Antoni z Mnichowic. Zdjęcia samolotu i dokumenty znajdują się w naszym magazynie.

Grafika w kratkę na pierwszym planie wózek inwalidzki wyżej napis Antoni Gabriel

Ponadto posiadamy własnoręcznie wykonany wózek inwalidzki, który od 19 maja (już w ten czwartek!) można zobaczyć na naszej wystawie stałej.

Eksponat ten jest także w naszej akcji #skarbmiesiąca, choć ukryty w magazynie, to właśnie teraz będzie możliwość zobaczenia go na ekspozycji. Antoni Gabriel mając 27 lat zbudował wózek inwalidzki. Stworzył go na prośbę ojca 13-letniej wówczas Wiktorii Mosch z Mnichowic, która była chora. „Antoś mówi do mnie: a Ty będziesz tu miała siedzenie z tyłu, bo tu są takie uchwyty były… i tu się będziesz trzymała – tak mi opowiadał. W 1938 roku go przyprowadził”.

#skarbmiesiąca #kępno #samolotśląsk

About Author

Back to top
pl_PLPolish