– Z historii Kępna

W jaki sposób opowiedzieć historię miasta, którego korzenie sięgają średniowiecza, unikając uciążliwego historycznego wykładu? To pytanie stało się fundamentem scenariusza wystawy, w której zdecydowaliśmy się odejść od anachronicznej formy referowania historii za pośrednictwem kalendarza wydarzeń. Ekspozycja prezentuje wybrane kępińskie motywy składające się na swoisty obraz miasta zakorzenionego w rzemieślniczo-kupieckiej tradycji, ośrodka, w którym tętni życie kulturalne i sportowe a zarazem miasta wielowyznaniowego i wielonarodowego.

Wystawa podzielona jest na pięć modułów odpowiadających takim tematom jak: archeologia, etnografia, rzemiosło, sport i kultura oraz miasto. W każdym z modułów odnaleźć można kluczowe elementy konstruujące tkankę miejską Kępna. W archeologii przypominamy o dziejach najdawniejszych ziemi kępińskiej a w etnografii o wiejskich korzeniach kępińskiej osady. Moduł miasto prezentuje cały wachlarz źródeł do historii miasta: od działalności Strzeleckiego Bractwa Kurkowego, poprzez kępińską prasę, aktywność związaną z handlem, przemysłem i wyszynkiem do kwestii wyznaniowych. Bogata aktywność sportowa mieszkańców Kępna podkreślona została w sporcie i kulturze, w której znajdziemy również eksponaty świadczące o ożywionym życiu kulturalnym w mieście jak: pamiątki związane z działalnością Chóru Męskiego „Echo” czy też egzemplarz pierwszego, paryskiego wydania Pana Tadeusza z 1834 roku pochodzący ze szkolnej biblioteki w Kępnie. Zwieńczenie kępińskiej opowieści stanowi rzemiosło – będące obszerną prezentacją eksponatów symbolizujących działalność kępińskich cechów.

Wystawa jest dziełem wciąż otwartym. Poprzez niedopowiedzenia i przemilczenia staramy się zachęcić Państwa do poszukiwania własnych opowieści i autorskich interpretacji historii ziemi kępińskiej.

Back to top
pl_PLPolish