Niedziela Palmowa

Wielkimi krokami zbliża się czas Świąt Wielkanocnych. Jak każdy wie, ostatnia niedziela przed tymi świętami to Niedziela Palmowa zwana dawniej też Kwietną lub Wierzbną Niedzielą. Wtedy to mieszkańcy szli do kościoła aby poświęcić palmy.

Palma posiadała w wierzeniach i wyobrażeniach moc magiczną, wróżebną i leczniczą. Palma to symbol płodności i urodzaju, strzegła domostwa przed ogniem, chorobą, piorunem i czarownicami. Składała się z trzciny i wierzbowych bazi, przylaszczki, barwinka, gałązki bukszpanu. Po poświęceniu dotykano się palmami – palmowało się.

Nie obyłoby się również od znaczenia zalotnego/matrymonialnego. Chłopcy bili dziewczęta palmami, za to przez następnych kilka dni panny obdarowywały kawalerów pisankami.

Sama wierzba jest uznawana za drzewo odradzającego się życia, co wynika z obserwacji jej wzrostu – po zimie świeże pędy kiełkują nawet z poobcinanego pniaka. Z tego względu staje się atrybutem świąt wiosennych, a w działaniach magicznych zostaje wykorzystana do zapewnienia płodności ziemi.

Na fotografii publikacja pt. "Dawne zwyczaje polskie" Ks. Józefa Janiszewskiego ze zbiorów MZK.

 • Polityka prywatności

  Copyright Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego        © 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone.

 • BIP

 • Deklaracja dostępności
 • Godziny otwarcia muzeum

  poniedziałek, sobota - nieczynne

  wtorek - piątek - od 10:00 do 16:00

  niedziela - od 11:00 do 16:00

   

 • Realizowane projekty

  Noc Muzeów 2014 Kępińskie detale Kępno - jedna historia Folklor ziemi kępińskiej  Potworowski jest w mieście - konkurs na projekt i wykonanie muralu XXV Plener Malarski Cyfrowe archiwum 

 • Partnerzy

  Urząd Miasta i Gminy Kępno Kępiński Ośrodek Kultury Stowarzyszenie Kępno Socjum i okolice Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kępnie Stowarzyszenie Kulturalne EURO-ART