Wielkanoc tuż, tuż, a razem z nią jedyna w swoim rodzaju okazja na zrobienie niepowtarzalnej ozdoby wielkanocnej.
Chcielibyśmy zaprosić grupy zorganizowane w przedziale wiekowym 7-12 lat na warsztaty pt. „Zajączek Wielkanocnyˮ.
W tym wyjątkowym okresie świątecznym warto znaleźć chwilę na pielęgnowanie tradycji. Jednym z najbardziej znanych zwyczajów Świąt Wielkanocnych jest zdobienie pisanek.
„Sama tradycja jest znana z Śląska Opolskiego z wykopalisk archeologicznych znalezionych w X w. Dawniej sztuczne barwniki były zastępowane naturalnymi zamiennikami jak np. łuski od cebuli, które nadawały od jasnożółtego koloru po ciemny brąz. Dopiero w XIX w. wynaleziono syntetyczne barwniki, dzięki którym można było uzyskać bardziej jaskrawe kolory. Jajka bardzo często zdobiły motywy roślinne, jak kwiaty czy wici roślinne. Oprócz rysunków pojawiały też się napisy w formie wierszyków, tak zdobioną pisankę dziewczyna wręczała swojemu wybrankowiˮ.
Źródło: „Twórcy/wytwórcy/przetwórcy. Wokół problematyki wzornictwa regionalnego” red. Anna Weronika Brzezińska, Sylwia Kucharska
Na warsztatach jednak zdobione nie będą jajka, a biskwity. Warsztaty odbędą się 12 kwietnia o godzinie 10:00 w Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T.P. Potworowskiego.
Zapraszamy do zapisów pod adresem e-mail: muzeum@muzeumkepno.pl lub telefonicznie:
+48 62 78 230 58,
+48 791 329 646.
Liczba miejsc jest ograniczona!