– Wystawa pt. Odkrywamy przeszłość. Wielokulturowość w trzech słowach…

Plakat Festiwalu Trzech Kultur w Kępnie u góry mapa kępna i napisa 3-4 września 2021 Kępno

3 i 4 września 2021 r. odbędzie się Festiwal Trzech Kultur w Kępnie w ramach wydarzeń towarzyszących zaprezentowana będzie wystawa plenerowa pt. „Odkrywamy przeszłość. Wielokulturowość w trzech słowach…ˮ.

Wystawa prezentowana z okazji Festiwalu Trzech Kultury w Kępnie 2021 – to ekspozycja, której trzon stanowią dzieje wielokulturowości naszego regionu. Trzy słowa, które składają się na zróżnicowanie narodowe i religijne w dziejach miasta to społeczność żydowska, ewangelicka i katolicka. Za sprawą tej różnorodności przypadł rozkwit działań w życiu społecznym i kulturalnym. Miasto jest przestrzenią, gdzie różnorodność, odmienność jest czymś całkowicie naturalnym. Ludzie w mieście różnią się między sobą na każdym niemal poziomie: statusu społecznego, pochodzenia, religii czy języka. Tak więc współczesna wielokulturowość istnieje znacznie wcześniej, niż stała się przedmiotem badań oraz decyzji politycznych. I wbrew utartym poglądom sąsiadujące ze sobą kultury nie tylko żyją obok siebie, ale są od siebie współzależne.W Kępnie mieszkańcy trzech wyznań otrzymali dogodne warunki do kultywowania swoich wyznań, prowadzenia interesów i wykonywania działań społecznych.

Nasze miasto od samego początku jako forma organizacji życia społecznego było przestrzenią spotkań i kontaktów międzykulturowych. Dlatego tak ważna jest przeszłość i teraźniejszość dziejów naszego regionu w kontekście różnorodności by w przyszłości postawa kolejnych pokoleń była otwarta na różnice kulturowe i gotowa do uczenia się o nich.