– Wystawa czasowa pt. “Kościół i Solidarność”

Plansze na wystawie Kościół i Solidarność

Z okazji Dnia Solidarności i Wolności obchodzonego 31 sierpnia Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego zaprezentowało wystawę czasową pt. „Kościół i Solidarnośćˮ we współpracy z Kępińskim Ośrodkiem Kultury oraz Samorządową Biblioteką Publiczną im. Marii z Fredrów hr. Szembekowej.

Ekspozycja autorstwa dr Rafała Łatki porusza problematykę współpracy duchownych Kościoła katolickiego z ruchami opozycyjnymi wobec władz komunistycznych w PRL w latach osiemdziesiątych XX w. Kościół katolicki – jako jedyna instytucja, która nie ulegała komunistycznej dyktaturze – był dla wielu Polaków symbolem niezależności od władz PRL. Zdecydowaną większość polskiego społeczeństwa w latach 1944–1989 stanowili katolicy przywiązani do swojej wiary i tradycji. Ta silna więź ujawniła się również w czasie strajków z sierpnia 1980 r. i była widoczna przez cały okres istnienia „Solidarności”.

Zapraszamy bardzo serdecznie do obejrzenia wystawy w Kępińskim Ośrodku Kultury!