– Wykład o kardynale Stefanie Wyszyńskim

Wykład o kardynale Wyszyńskim na zdjęciu Marek Gadowicz przeprowadzający wykład

Od siebie trzeba wymagać najwięcej.

Stefan Wyszyński

Ostatnim owocem współpracy Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego i Kępińskiego Ośrodka Kultury była prelekcja pana Marka Gadowicza.

Wykład odbył się w ośrodku, przy ulicy Broniewskiego, w piątek 10 września. Prowadzący to główny specjalista Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu. Słuchacze biorący udział mieli okazję poznać bliżej postać kardynała Stefana Wyszyńskiego. Był on kapelanem w czasie Powstania Warszawskiego, pasterzem Kościoła katolickiego w okresie Polski Ludowej.

W latach 1980-1981 pełnił rolę mediatora między Solidarnością a władzami.W czasie swojej posługi Prymas Wyszyński stał się największym autorytetem moralnym w Polsce.

Od 20 maja 1989 r. trwał jego proces beatyfikacyjny, zakończony został 12 września 2021 r.