– Wernisaż wystawy pt. “Gabinet osobliwości. Szydło, mydło i powidło”

Plakat na wystawę gabinet osobliwości 23 marca 2023 r. o godz. 18:00 kurtyna po bokach na środku poszyt i unoszące się kartki z eksponatami

Wystawa pt. „Gabinet osobliwości. Szydło, mydło i powidłoˮ

Pierwszą wystawą czasową otwartą w 2023 r. w Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego będzie ekspozycja pt. „Gabinet osobliwości. Szydło, mydło i powidło” prezentująca najbardziej nietypowe eksponaty przechowywane w magazynach. Zapraszamy na wernisaż wystawy 23 marca 2023 r. o godz. 18:00 w ramach którego odbędzie się wykład pt. „Mydło, brud i woda, czyli osobliwa historia higieny” przygotowany przez Pana Piotra Jasiek z Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy.

Gabinet osobliwości dawniej był miejscem z bogatą kolekcją dzieł sztuki, numizmatów, zabytków starożytnych, orientalnych przedmiotów i innych ciekawych osobliwości. Takie pomieszczenie w przeszłości nazywano kunstkamerą w której przechowywano zbiory gromadzone przez majętnych kolekcjonerów.  Kunstkamery miały charakter reprezentacyjny – im bogatsza kolekcja, tym większa chwała dla jego posiadacza oraz charakter edukacyjny – stanowiły cenne źródło wiedzy na temat flory i fauny oraz przedmiotów wytwarzanych przez mieszkańców z dalekich krain odkrytych podczas wypraw geograficznych.

William Morris, wielki projektant i myśliciel napisał kiedyś: „Nie miejcie w domu nic, co według was nie jest użyteczne albo czego nie uważacie za piękneˮ.

Przyglądając się eksponatom umieszczonym w scenerii wystawy można odnieść dokładnie odwrotne wrażenie, ale pozostawiamy Waszej ocenie czy te muzealia są użyteczne lub piękne.

Gabinety sztuki nie tyle odeszły do przeszłość, co uległy znaczącej modyfikacji. Powszechne zainteresowanie dawnymi przedmiotami, jak wiadomo jest wyrazem szacunku do przeszłości. Gabinety osobliwości nie były muzeami we współczesnym rozumieniu, jednakże gromadzone w nich rzeczy niejednokrotnie stawały się zalążkami przyszłych muzealnych zbiorów. Doskonałym przykładem jest stworzona przez Izabelę Czartoryską kolekcja, która została wystawiona w utworzonym przez nią pierwszym polskim muzeum w Świątyni Sybilli w Puławach. Jej wyjątkowa osobowość, odpowiedzialność za losy ojczyzny oraz pasje sprawiały, że stała się kreatorką Pamięci Narodu Polskiego. Zbiory te stały się zaczątkiem obecnego Muzeum Czartoryskich w Krakowie.

Eksponaty są jakby kapsułami czasu, w których zamknięta została wizja innego świata, innego czasu. Każdy element znajdujący się na wystawie, choćby był najoryginalniejszym i najdroższym, staje się zwykłym przedmiotem, jeśli nie patrzymy na niego przez pryzmat czasów i ludzi, którzy je tworzyli. Im głębsza wiedza na temat danego eksponatu, tym większą czerpiemy przyjemność z prezentowania kępińskich zbiorów muzealnych. Niestety czasami pewne kwestie są zagadką, którą trzeba jeszcze odkryć. Wystawa czasowa odnosi się właśnie do idei gabinetu osobliwości ze względu na bardzo zróżnicowany dobór muzealiów, które będą zaprezentowane na ekspozycji.

Termin wystawy: 23.03.2023 r. – 31.08.2023 r.

About Author

Back to top
pl_PLPolish