– Szczegółowy harmonogram Nocy Muzeów 2022

Napis Noc Muzeów 2022 Kępno

Warsztaty biologiczne pt. „Synergia – czyli o tym jak działamy”

👩‍🔬 14:00 – 16:00 (zapisy dla uczestników w wieku 8-12 lat)

👨‍🔬 16:30 – 18:30 (zapisy dla uczestników w wieku 13-17 lat)

Laboratoryjne warsztaty metodą hands-on mają na celu pokazanie procesów, które rządzą naszymi organizmami od poziomu komórki przez organy po poszczególne części ciała. Dzięki zajęciom młodzi uczestnicy zobaczą, że różne procesy są ze sobą powiązane. Uczestnicy będą mieli okazję samodzielnie wykonać serię obserwacji mikroskopowych preparatów eukariotycznych w różnych etapach podziału komórki oraz wizualizację swoich własnych chromosomów! Wykonają eksperyment mikroskopowy, dzięki któremu w zrozumieją związki między prawidłową fizjologią błony komórkowej i żywotnością komórek. W drugiej części porozmawiają o działaniu poszczególnych narządów, nauczą się szycia chirurgicznego i wykonają serię doświadczeń pokazujących współdziałanie ludzkich zmysłów.Celem warsztatów biologicznych jest zapoznanie uczestników z doświadczeniami z laboratorium biologicznego i umożliwienie im własnoręcznego wykonania doświadczeń laboratoryjnych, jednocześnie pozwalają im na zdobycie zarówno podstawowych umiejętności, jak i wiedzy z zakresu biologii z elementami biotechnologii i medycyny.

Warsztaty fizyczne pt. „Ucieczka ze studni potencjału”

👩‍🔬 14:00 – 16:00 (zapisy dla uczestników w wieku 13-17 lat)

👨‍🔬 16:30 – 18:30 (zapisy dla uczestników w wieku 8-12 lat)

Warsztaty będą miały charakter gry typu Escape Room, gdzie uczestnicy podzieleni na grupy, przyjmą role elektronów i będą próbowali wydostać się ze studni potencjału. Ustalamy prawdopodobieństwo. Poszczególne zadania dają ogląd, jak działa świat kwantowy, a także np. filtrowanie jonów w kanałach na błonie neuronów.Celem warsztatów fizycznych jest zapoznanie uczestników na drodze intelektualnej zabawy z elementami dramy z zagadnieniami z dziedziny fizyki, które okażą się nie tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać.

Wykłady popularnonaukowe

👩‍🔬 19:00 – 20:15 Wykład pt. „Od teatru anatomicznego do chirurgii robotowej”

👨‍🔬 20:30 – 21:45 Wykład pt. „Miara fizyki”Wykłady przeznaczone są dla młodzieży, osób dorosłych oraz seniorów.

Dotyczą historii medycyny i anatomii oraz podstaw fizyki. Wykłady będą nawiązywać do postaci:- Gustawa Jakuba Borna urodzonego 22 kwietnia 1850 roku w Kępnie, wykładowcy anatomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz twórcy tzw. teorii ewolucji fizjologii,- Maxa Borna (syna Gustawa Jakuba Borna) urodzonego 11 grudnia 1882 roku we Wrocławiu, fizyka i matematyka pochodzenia żydowskiego, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki (1954).