– Sybilla 2022

Sybilla

W środę 31 maja, wieczorem na Zamku Królewskim na Wawelu odbyła się gala podsumowująca tegoroczny 43. Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2022.

Jury konkursowe tegorocznej edycji Sybilli dokonało oceny ponad 140 zrealizowanych w 2022 roku muzealnych projektów, przesłanych w ramach sześciu kategorii konkursowych: – konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury, – edukacja, – projekty naukowo-badawcze, – nowe i zmodernizowane wystawy stałe, – wystawy czasowe – inwestycje.

🥳🥳🥳Ogromnym zaszczytem było dla nas otrzymanie wyróżnienia w kategorii: edukacja.Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P Potworowskiego w Kępnie | Śpiewające Akwarele. Zamieniamy postumenty na instrumenty.

ŚPIEWAJĄCE AKWARELE. ZAMIENIAMY POSTUMENTY NA INSTRUMENTY

To nowatorski projekt edukacyjno-promocyjny popularyzujący twórczość Tadeusza Piotra Potworowskiego oraz Muzeum Ziemi Kępińskiej. W ramach wydarzenia przeprowadzono sensoryczne zajęcia edukacyjne, przystosowane dla najmłodszych odbiorców oraz dla osób z niepełnosprawnościami. Podczas spotkania uczestnicy dowiedzieli się, w jaki sposób artyści widzą i słyszą kolory. Następnie uczestnicy warsztatów poszukiwali dźwięków uchwyconych na obrazach Potworowskiego. Ukoronowaniem zajęć były warsztaty plastyczne, na których wykorzystano materiały wtórne do stworzenia kreatywnych i ekologicznych instrumentów. Wszystko odbyło się przy dźwiękach muzealnej piosenki Śpiewające Akwarele. Ważną częścią projektu było wydawnictwo edukacyjne oparte na technologii kolorowanki wodnej. Kolorowanka zawierała siedemnaście rysunków inspirowanych pracami Potworowskiego, które znajdują się w zbiorach muzeum.

Gorąco dziękujemy za tę nagrodę! Jesteśmy wdzięczni za docenienie naszego projektu zrealizowanego przez Karolinę Różewską, Martynę Wycisk, Joannę Kuźnik oraz Patrycję Waloszczyk.

Organizatorem wydarzenia było Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Partnerem organizacyjnym był Zamek Królewski na Wawelu.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoNarodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów

Przesyłamy serdeczne gratulacje wszystkim laureatom:

Muzeum Fotografii w Krakowie, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Narodowe w Kielcach, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe w Lublinie, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Śląskie, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni Muzeum w Gliwicach, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Muzeum Ziemi Kłodzkiej, Muzeum Niepodległości, Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo – Parkowy.

About Author

Back to top
pl_PLPolish