– Święto Wojska Polskiego

Fot. MZK 1. Jan Dąbrowski "Wiadomości z dziejów Polski", tom trzeci, Lwów 1928, nakład i własność K. S. Jakubowskiego. 2. Ilustrowana kronika Legjonów Polskich 1914-1918 opracowali mjr. dypl. Eugenjusz Quirini i kpt. Stanisław Librewski, nakładem Głównej Księgarni Wojskowej w Warszawie.

15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego ustanowione na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, stoczonej w dniach 12–15 sierpnia 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Data “Cudu nad Wisłą”, jak nazywano zwycięstwo pod Warszawą, uchodzi słusznie za jedną z najważniejszych dat dziejów Polski. W bitwie tej bowiem Polska wywalczyła sobie sama swój byt i niepodległość.

Fot. MZK

1. Jan Dąbrowski “Wiadomości z dziejów Polski”, tom trzeci, Lwów 1928, nakład i własność K. S. Jakubowskiego.

2. Ilustrowana kronika Legjonów Polskich 1914-1918 opracowali mjr. dypl. Eugenjusz Quirini i kpt. Stanisław Librewski, nakładem Głównej Księgarni Wojskowej w Warszawie.

“Wojna polsko-bolszewicka przeważnie kojarzy się przeciętnemu Polakowi z Bitwą Warszawską w sierpniu 1920 roku. Wokół tego konfliktu narosło przez dziesiątki lat nie mało mitów. Tymczasem wojna z Rosją Sowiecką zaczęła się jeszcze na początku 1919 r., gdy oddziały sowieckie uderzyły na polskie Wilno. Kulminacja wojny z Sowietami przypadła jednak dopiero na rok 1920. Zdając sobie sprawę z agresywnych zapędów „czerwonych”, Naczelnik Państwa Józef Piłsudski podjął decyzję o przygotowaniu ofensywy na Ukrainie oraz zawiązaniu sojuszu z Ukraińską Republiką Ludową. Polski atak ruszył 25 kwietnia 1920 r. i zakończył się wyzwoleniem Kijowa na początku maja. Sowiecka kontrofensywa zmusiła jednak Wojsko Polskie do odwrotu. Na początku sierpnia 1920 r. Armia Czerwona stała już pod Warszawą i zbliżała się do Lwowa. Jednak dzięki sukcesom polskiego wywiadu, skutecznemu dowodzeniu, błędom Sowietów oraz heroizmowi polskich żołnierzy udało się odeprzeć atak wroga i zadać mu ciężkie straty. Bitwa nad Niemnem, stoczona pod koniec września 1920 r., przypieczętowała polskie zwycięstwo w tej wojnie i zmusiła Sowietów do podpisania rozejmu w październiku 1920 roku. Dnia 18 marca 1921 r. podpisano traktat pokojowy w Rydze, na mocy którego wytyczono wschodnią granicę II Rzeczypospolitej”.

Cytat: Wojna z bolszewikami. Bitwa Warszawska 1920 r. zaprojektowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie, autor Jacek Persa.

About Author

Back to top
pl_PLPolish