– Święta majowe

Budynek muzeum

Pierwsze dni maja to zarówno wyczekiwany przez wszystkich czas wolny, ale także ważne dla historii i tożsamości Polski święta państwowe. 

🇵🇱 1 Maja – Święto Pracy, inaczej nazywane Międzynarodowym Dniem Solidarności Ludzi Pracy. W czasach PRL-u organizowano liczne pochody. Obecnie, w wielu miastach w Polsce, również odbywają się marsze związane z tym świętem. 

🇵🇱 2 Maja – Dzień Flagi wprowadzono do kalendarza w 2004 roku, na pamiątkę wywieszenia polskiej flagi w Berlinie, na dowód zwycięstwa nad Niemcami. Obecnie również wywiesza się flagi na domach by upamiętnić to wydarzenie. 

🇵🇱 3 Maja – Święto Uchwalenia Konstytucji 3 Maja wprowadzono z okazji uchwalenia w 1791 roku Konstytucji. Była to druga na świecie i pierwsza w Europie Konstytucja, która stała się symbolem historyczno-narodowym naszego kraju. 

W związku z tymi obchodami, chcielibyśmy opowiedzieć Wam jak wyglądał ten dzień w 1944 roku.

1 maja, grupa partyzantów wykoleiła pociąg pośpieszny należący do Rzeszy. Takie akcje bojowe wykonywali nie tylko partyzanci, ale też placówki Armii Ludowej. 1 maja 1944 roku, niewielka placówka AL pod dowództwem Józefa Malca „Gromaˮ, rozkręciła szyny kolejowe w lesie tarnogórskim, na ważnej strategicznie linii Rejowiec-Zawada. 

Odbyła się w ten dzień, na polanie obok lasu akademia ku czci 1 Maja. Obecnych było 600 osób (żołnierzy, podoficerów, oficerów baonu oraz ludności okolicznej wsi). Akademię rozpoczął oficer „Bolekˮ  – Gustaw Alef-Bolkowiak, dziękując za udział w uroczystości. Następnie przemówił ppłk „Mietekˮ – Mieczysław Moczar,  który przedstawił znaczenie święta i wezwał do wzmożenia wysiłku w celu zjednoczenia ludu polskiego w jednolity front antyfaszystowski. 1-majowe święto było w latach wojny i okupacji dniem wzmożonej walki z hitlerowskim najeźdźcą. 

Źródło: Za wolność i lud, nr 9 (293) 1-15.V.1967 r., dwutygodnik, s. 14.

About Author

Back to top
pl_PLPolish