– Relief Tadeusza Piotra Potworowskiego autorstwa Zdzisława „Chicoˮ Mikołajczyka

Nowe dzieło na wystawie stałej w Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego!

Zdzisław „Chico” Mikołajczak urodził się 27 czerwca 1958 roku w Kępnie. Od dzieciństwa fascynują go prace ręczne i muzyka. Pod nadzorem ojca powstają jego pierwsze małe dzieła. W szkole podstawowej opanowuje kaligrafię, rysunek techniczny i maluje plakaty oraz rzeźbi. Jest samoukiem. Zamiłowany w historii kultury i sztuki zalicza w liceum przedmiot ten dodatkowo do programu i broni w ’77 roku na maturze. Bierze udział w ogólnopolskiej olimpiadzie artystycznej we Wrocławiu i modeluje pierwsze popiersia, rzeźby oraz zwraca na siebie uwagę rzeźbiąc scenę rodzajową wręczenia mjr. H. Sucharskiemu szabli za bohaterską obronę Westerplatte. ’79 broni pracę dyplomową i uzyskuje średnie wykształcenie techniczne. Następne dwa lata to służba wojskowa. Wygrywa wiele nagród i konkursów na szczeblu ogólnopolskim. ’81 podejmuje pracę w kępińskim domu kultury. Organizuje imprezy artystyczne. Koncerty oraz dyskoteki. Prowadzi heavy metalową grupę „Armia Zbawienia”. ’83 wyjazd do Niemiec krzyżuje plany dalszego studiowania na ASP w Krakowie. Wtedy odkrywa zamiłowanie do reliefu. Zafascynowany muzyką rockową łączy te dwa kierunki, wypracowuje swój styl i udoskonala typową dla siebie technikę. Już pierwsza praca grupy JudasPriest budzi uwagę mediów. Szybko dostrzegają to renomowane firmy z branży „hobby” i nawiązują współpracę, wykorzystują jego reliefy w katalogach i na opakowaniach produktów w całej Europie. O jego poczynaniach donoszą na całym świecie nie tylko najważniejsze magazyny muzyczne, ale i telewizja. Prace dla artystów jak: Bon Jovi, Metallica, AC/DC, Iron Maden, JudasPriest, Toto, Gun’s’Roses, Whitesnake, Steve Vai, Pink Floyd, Journey, Heaven&Hell, Queen, Motorhead, Manowar, Scorpions, Accept i wiele innych mówią same za siebie. Wystawy w Wiedniu, Frankfurcie, Warszawie, Los Angeles, Kolonii, Wacken, Bochum, Lana, Hamburgu i w Kępnie. ’01 Osobowość roku w Europie – „Polacy za granicą”. ’04 „Journalia” (wyróżnienie polskiej prasy na zachodzie). ’04 najcenniejsza i najlepsza praca w jego twórczości Jan Paweł II „25 lat pontyfikatu w Watykanie”. Praca ta zostaje w zbiorach watykańskich. Pięciokrotny laureat w encyklopedii rekordów i osobliwości. Mieszka i pracuje w Bochum/Niemcy.

Obraz na ścianie relief Tadeusza Piotra Potworowskiego

Na jednej z muzealnych ścian zawisła praca relief Tadeusza Piotra Potworowskiego wykonany przez wyżej opisanego Zdzisława „Chico” Mikołajczaka. Przekazana od prezesa Koła Polskiego Związku Filatelistów w Kępnie Pana Edwarda Stankowiaka w formie depozytu. Przez pewien czas będzie można ją oglądać w budynku muzeum.

Bardzo cieszymy się z takich inicjatyw i z tego, że możemy dzielić się z Wami sztuką tak niezwykłego artysty.