– Publikacja pt. “Nad rzeką Styks” autorstwa Małgorzaty Pośpiech

Zdjęcie okładki książki Małgorzaty Pośpiech pt. "Nad rzeką Styks"

Nowość w Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego!

Zapraszamy wszystkich chętnych do zapoznania się z publikacją pt. „Mgły nad rzeką Styks” autorstwa Małgorzaty Pośpiech. Książkę można również otrzymać w naszej instytucji.

Małgorzata Pośpiech – dziennikarka, pisarka, tłumaczka, reżyser filmów dokumentalnych i eksperymentalnych, fotografik. Doktor nauk humanistycznych z zakresu filmoznawstwa. Opublikowała kilkaset artykułów, recenzji, wywiadów, esejów, współpracując z „Odrą”, „Kinem”, „Filmem”, „Polityką”, „Arkuszem”, nowojorskim „Nowym Dziennikiem” (m.in. prowadziła przez siedem lat kolumnę filmową w dodatku literackim do „Nowego Dziennika”). Autorka filmów dokumentalnych: „Artur Penn”, „Pokolenie”, eksperymentalnego „Heat”, programów telewizyjnych (TV Polonia) oraz instalacji wideo: „Wasteland” i „Landscapes” pokazywanych w nowojorskich galeriach. Przeprowadziła ponad siedemdziesiąt wywiadów ze świadkami i uczestnikami wydarzeń II wojny światowej tworząc archiwum Stowarzyszenia Weteranów Polskich w Nowym Jorku, połączone z oficjalną stroną filmu Petera Weira „Niepokonani”. 

Wydała książki: „Rozmowy z Arthurem Pennem” (2011), „Miasteczko” (2014), nominowane do Nagrody Literackiej Centralnej Europy, „Siódmy krąg” (2016), „Notatnik” (2017), wybór wierszy, „Kłębki Ariadny” (2017) nominowane do Nagrody Literackiej Centralnej Europy 2018. Na stałe mieszka w Nowym Jorku.

Tom pierwszy pt. „Miasteczko”, nominowany do Nagrody Literackiej Centralnej Europy Angelus, przedstawiał tragiczne wydarzenia, które miały miejsce w Kępnie w roku 1945, poszukiwania nieznanego autorce ojca i odkrywanie jego przeszłości i pierwszy w Polsce proces funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa oraz losy bohaterek: nowojorskiej artystki Nory i początkującej pisarki polskiego pochodzenia Ingrid.

W tomie drugim – „Siódmy Krąg” – autorka kontynuuje poszukiwania ojca i odkrywa istnienie antykomunistycznej grupy niepodległościowej Konspiracyjne Wojsko Polskie działającej na terenie Kępna w latach 1948-1949, pod dowództwem Edmunda Pośpiecha. Na podstawie dokumentów autorka odtwarza historie jej działalności, zdradę, aresztowania jej członków, długotrwałe śledztwo, procesy, wyroki oraz odbywanie kar w więzieniach lat stalinowskich (m.in. w najcięższym we Wronkach i w kamieniołomach Piechcina). Poznajemy też dalsze losy Nory i Ingrid, dopiero rozpoczynającej życie w Nowym Jorku.

Tom trzeci „Kłębki Ariadny”, nominowany do Nagrody Literackiej Centralnej Europy Angelus, mówi o życiu Edmunda Pośpiecha po zwolnieniu ze stalinowskich więzień, a także kontynuuje opowieści o losach Nory i Ingrid.

Tom czwarty „Mgły nad rzeką Styks” opowiada o międzynarodowej aferze szpiegowskiej, działalności Urzędu Bezpieczeństwa w latach 50-tych i 60-tych oraz o dalszych losach Nory i Ingrid.

Zdjęcie okładki książki Małgorzaty Pośpiech pt. "Nad rzeką Styks"

About Author

Back to top
pl_PLPolish