– Promocja “7 Rocznika Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego”

Okładka 7 Rocznika Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego

PROMOCJA 7 ROCZNIKA MUZEUM ZIEMI KĘPIŃSKIEJ IM. T. P. POTWOROWSKIEGO

14 grudnia 2022 r. odbyła się premiera związana z naszą najnowszą publikacją jaką jest 7 Rocznik Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego. W tym tomie znalazły się artykuły 7 autorów, którym jeszcze raz serdecznie dziękujemy!Rocznik otwiera artykuł Pana Łukasza Kamińskiego pt. „O regionalizmie, muzyce i twórczości ludowej oraz potrzebie ich obecności w edukacji i wychowaniu. Postać Oskara Kolberga – jego dzieło i współczesna kontynuacja”. Autor w swoim artykule podkreśla, że właśnie muzyka ludowa może stanowić dla młodych ludzi podstawę budowy tożsamości, a edukacja muzyczna młodych ludzi wcale nie musi się odbywać się tylko w szkole. Drugi artykuł również napisany przez Pana Łukasza Kamińskiego pt. „O powozie generała Piotra Szembeka i jego znajomości z Fryderykiem Chopinem”, który może być dobrym punktem wyjścia do poznania historii ziemi kępińskiej w przededniu powstania listopadowego.

Następnie umieszczone zostały 2 artykuły Pana Kazimierza Cieplika pierwszy pt. „Doktor medycyny Bernard Kazimierz Józef Góra (1799–1853) – nieznany, acz znamienity obywatel Kępna”. Historia Bernarda Góry może służyć jako świetny przykład złożonej ścieżki edukacyjnej Polaków w okresie zaborów oraz drugi artykuł pt. „Browary w Rychtalu”. Autor przedstawił bardzo ciekawe spojrzenie na pozycję społeczną browarników w oparciu o wpływy podatkowe. Na przykładzie tego tekstu można przeanalizować wpływ browaru na miejscową przedsiębiorczość Rychtala.

Wspaniałym przykładem procesu budowy i rozwoju stowarzyszenia plastycznego w małej miejscowości jest artykuł Pani Krystyny Sumisławskiej i Pani Janiny Gorzendowskiej pt. „Historia powstania i działalności Stowarzyszenia Plastyków Amatorów Powiatu Kępińskiego (SPAPK)”. Ta historia wzbudza podziw inwencji i determinacji działań podejmowanych w ramach „propagowania rodzimej twórczości artystycznej i dorobku kultury regionów oraz inicjatyw społecznych”.

Kolejny artykuł Pana Marka Kowalskiego pt. „Ksiądz doktor Franciszek Komorowski – kapłan i patriota”. Tytułowy bohater był proboszczem kościoła parafialnego w Opatowie w latach 1933 – 1946. Autor skupił się przede wszystkim na pracy ks. Franciszka jako wizytatora opatowskiego rejonu szkolnego w okresie międzywojennym.

Pan dr Tomasz Grzeszkowiak opisał „Coroczne pielgrzymki Parafii pw. św. Marcina w Kępnie do Sanktuarium Maryjnego „Na Pólku” pod Bralinem. Próba oceny teologicznej”. Warto zapoznać się z tym tekstem, przede wszystkim dlatego, że wspomniana w tytule tradycja sięga początków XVIII wieku, kiedy to ziemie polskie były nawiedzane przez epidemie cholery.

Ostatni artykuł należy do Pana Marka Makieły pt. „Krąg rodzinny szlacheckiego rodu Wężyków z Osin, osiadłych w ziemi ostrzeszowskiej część 1”. Stanowi on opis rodu Wężyków, osiadłego na krótko na ziemi ostrzeszowskiej już w XV w. Artykuł ten z pewnością zainteresuje mieszkańców Myjomic, które Stanisław Wężyk sukcesywnie nabywał od 1612 r. do 1629 r.

Serdeczne podziękowania składamy także Panu prof. UAM, dr hab. Janowi Miłoszowi z Poznania za prezentację ciekawego wykładu pt. „Produkcji oraz przetwórstwa ziemniaka w Wielkopolsce w okresie PRL”.

About Author

Back to top
pl_PLPolish