– Powstanie Wielkopolskie

Zdjęcie tekstu z książki pt. Reportaż z mojego życia strona 93

27 grudnia obchodzimy, w tym roku po raz pierwszy, Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Do tej pory data ta nie była uznawana za narodowe święto państwowe, nie zmienia to jednak wagi i znaczenia wydarzeń, które miały wtedy miejsce.

W zbiorach muzeum znajduje się 12 stronicowy dokument obrazujący wspomnienia Mieczysława Depczyńskiego, między innymi z Powstania Wielkopolskiego.

„Nazajutrz 27-go grudnia popołudniu wracając z miasta ulicą Dąbrowskiego w kierunku Rynku jeżyckiego coś szeptało mi do ucha: „Uważaj nadchodzi godzina wolności i zanim minąłem połowę drogi, usłyszałem pierwsze strzały karabinowe i z kulomiotów, dochodzące ze śródmieścia. Ludzie znieruchomieli i zaczęli nadsłuchiwać. Jedni zawracali do miasta, a drudzy biegli do swoich domów. Niebawem wśród przechodniów gruchnęła wieść, że Niemcy rozpoczęli zrywać z różnych budynków w śródmieściu polskie i koalicyjne sztandary i je deptać, co wywołało wzburzenie u ludności polskiej, która wyległa na ulicę. Przygodni żołnierze Polscy, członkowie b. tajnych organizacji wojskowych i członkowie Straży Ludowej stanęli w obronie sponiewieranych sztandarów i przegonili Niemców. Padły pierwsze strzały.”

Cytat pochodzi „Z teki moich wspomnień!” Mieczysława  Depczyńskiego.

Zdjęcie tekstu z książki pt. Reportaż z mojego życia strona 93

Pamiętacie także Państwo jak w 2021 roku wydaliśmy całą publikację pt. „Reportaż z mojego życiaˮ także autorstwa Mieczysława Depczyńskiego dostępnej na naszej stronie w którym znajduje się rozdział poświęcony Powstaniu Wielkopolskiemu.

Zachęcamy do zapoznania się z nim jeszcze raz.

Link do publikacji: https://www.muzeumkepno.pl/publikacja-pt-reportaz-z-mojego-zycia-dostepna-w-wersji-elektronicznej/

About Author

Back to top
pl_PLPolish