– Pokaz filmu pt. “Siłaczki”

Plakat do pokazu filmu pt. Siłaczki 10 sierpnia 2021 r. o godz. 18:00 w Muzeum Ziemi Kępińskiej u góry zdjęcie z filmu idące kobiety w kostiumach z XX wieku

Zapraszamy na pokaz filmu pt. “Siłaczki”, który odbędzie się 10 sierpnia 2021 r. o godz. 18:00 w siedzibie Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego w Kępnie, ul. Ratuszowa 2.

Plakat filmu Siłaczki

Ludźmi jesteśmy i ludzkich praw żądamy! – przekonywała Kazimiera Bujwidowa, orędowniczka zniesienia zakazu wstępu kobiet na uniwersytety. Odważmy się być wolnymi! – zachęcała Maria Dulębianka, pierwsza kandydatka na posła do sejmu, w czasie kiedy kobiety nie miały jeszcze praw wyborczych. Chcemy całego życia! – krzyczała Zofia Nałkowska, żądając równości nie tylko pod względem politycznym, ale także obyczajowym. Bez różnicy płci! – postulowała Paulina Kuczalska, nazywana – nie bez powodu – papieżycą feminizmu. Walczyły o prawa w kraju, którego nie było wówczas na mapie.

Mówiono im: Teraz nie pora na walkę o prawa kobiet! Ale one nie chciały niepodległej Polski bez wolnych Polek. Bojownice, patriotki, aktywistki, żołnierki, sufrażystki – to o nich opowiada fabularyzowany dokument Siłaczki. O ich wieloletnim boju o sprawę kobiecą, bo – jak krzyczała Zofia Daszyńska – Golińska w 1911 roku podczas marszu krakowskich emancypantek: Praw się nie dostaje! Prawa się zdobywa w walce!

Fundacja Obiektyw-Na

About Author

Back to top
pl_PLPolish