,,Szczęśliwe to miasta, które mają swych malarzy, grafików, rzeźbiarzy […] nawet jeśli na co dzień nie kształtują ich estetycznego oblicza, przecież sama sława uznanych artystów opromienia ich środowiska”.
Bożena Szal, fragment artykułu poświęconego działalności T. P. Potworowskiego pt. ,,Z Grębanina po sławę”.
Niewiele z małych polskich miast może poszczycić się obecnością w przestrzeni publicznej realizacjami rzeźbiarskimi upamiętniającymi postaci wybitnych, zasłużonych na rzecz historii i miasta ludzi sztuki, muzyki czy literatury. Choć pamięć o artystach działających na tych terenach jest żywa, a jej odzwierciedleniem stają się nazwy ulic, urzędów publicznych czy organizacja licznych wydarzeniach kulturalnych pod ich artystycznym patronatem, trudno jest odnaleźć miejsca na polskiej mapie takie jak Kraków, Warszawa czy Wrocław, których nieodzownym elementem miejskiego krajobrazu stają się monumentalne pomniki, sytuowane w centralnych punktach miast, będące najbardziej rozpoznawalnymi i kultowymi miejscami spotkań.
Tym bardziej cieszy fakt, iż Kępno dołączy do grona nieliczny miast, których pamięć oraz wdzięczność za nieoceniony wkład w rozwój kulturalny społeczności przekuta zostanie w monumentalną realizację rzeźbiarską, poświęconą osobie patrona miasta – w tym przypadku malarza Tadeusza Piotra Potworowskiego, pierwszego dyrektora regionalnego muzeum oraz założyciela Klub Inteligencji Ziemiańskiej, przemianowanego w późniejszym czasie na Stowarzyszenia Ziemi Kępińskiej.
Rzeźba zaprojektowana przez wrocławskiego rzeźbiarza – Grzegorza Niemyjskiego autora licznych realizacji rzeźbiarskich w przestrzeniach miejskich Dolnego Śląska, stanie na kępińskim rynku już 20 czerwca 2023 r. Oficjalne odsłonięcie i prezentacja odbędzie się o godzinie 18:00 i towarzyszyć jej będzie program artystyczny oraz okolicznościowe przemówienia Dyrektora Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego – Pani Karoliny Różewskiej oraz Burmistrza Miasta i Gminy Kępno – Pana Piotra Psikusa.
Podczas spotkania odbędzie się również promocja muzealnego wydawnictwa, poświęconego osobie T. P. Potworowskiego – Jednodniówki Muzealnej.Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniu, które jest jednym z elementów muzealnych obchodów Roku imienia Tadeusza Piotra Potworowskiego, wpisujących się w 125. rocznicę urodzin artysty oraz 100. rocznicę powołania artystycznego ugrupowania pn. „Komitet Paryski” – jednego z czołowych ugrupowań artystycznych polskiej sztuki międzywojnia, do której należał T. P. Potworowski.
Autor rzeźby Tadeusza Piotra Potworowskiego – GRZEGORZ NIEMYJSKI ur. 1970 r.
Dyplom z rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu uzyskał w 1999 r. Obecnie jest pracownikiem dydaktycznym na macierzystej uczelni, gdzie prowadzi zajęcia w Pracowni Podstaw Rzeźby. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych oraz uczestnikiem około 100 wystaw zbiorowych. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych oraz prywatnych w kraju i za granicą. Zajmuje się rzeźbą w kamieniu, drewnie, brązie i ceramice, a także rysunkiem. Jest autorem 10 realizacji rzeźbiarskich w przestrzeni publicznej.