– Noc Muzeów 2022

Zdjęcie z Nocy Muzeów 2022 sala zamieniła się w laboratorium grupa dzieci i dorosłych przy mikroskopach wykonują badania

Kolejna edycja Nocy Muzeów 2022 przechodzi do historii. Dziękujemy Wam za odwiedzenie naszej instytucji i zainteresowaniem się lokalnym dziedzictwem.

Ogromne podziękowania dla BioCentrum Edukacji Naukowej za przekazania wiedzy i możliwość uczestniczenia w ciekawych warsztatach, które pozwoliły na zdobycie zarówno podstawowych umiejętności laboratoryjnych jak i poszerzenie wiedzy z zakresu biologii i fizyki. Kępińskie muzeum zmieniło się w laboratorium.

Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem: EKSPERYMENTUJ I DOŚWIADCZAJ W MUZEUM! To był czas wspólnego eksperymentowania i doświadczania. Na uczestników czekało mnóstwo biologicznych i fizycznych niespodzianek. W trakcie wydarzenia odbyły się warsztaty biologiczne pt. „Synergia – czyli o tym jak działamy”. Laboratoryjne warsztaty metodą hands-on miały na celu pokazanie procesów, które rządzą naszymi organizmami od poziomu komórki przez organy po poszczególne części ciała. Dzięki zajęciom młodzi uczestnicy zobaczyli, że różne procesy są ze sobą powiązane. Uczestnicy mieli okazję samodzielnie wykonać serię obserwacji mikroskopowych preparatów eukariotycznych w różnych etapach podziału komórki oraz wizualizację swoich własnych chromosomów! Wykonali eksperyment mikroskopowy, dzięki któremu dowiedzieli się jakie zachodzą związki między prawidłową fizjologią błony komórkowej i żywotnością komórek.

W drugiej części porozmawiali o działaniu poszczególnych narządów, nauczyli się szycia chirurgicznego i wykonali serię doświadczeń pokazujących współdziałanie ludzkich zmysłów.Celem warsztatów biologicznych było zapoznanie uczestników z doświadczeniami z laboratorium biologicznego i umożliwienie im własnoręcznego wykonania doświadczeń laboratoryjnych, jednocześnie pozwoliły im na zdobycie zarówno podstawowych umiejętności, jak i wiedzy z zakresu biologii z elementami biotechnologii i medycyny.

Następnie odbyły się warsztaty fizyczne pt. „Ucieczka ze studni potencjałuˮ. Warsztaty miały charakter gry typu Escape Room, gdzie uczestnicy podzieleni na grupy, przyjmą role elektronów i będą próbowali wydostać się ze studni potencjału. Ustalono prawdopodobieństwo. Poszczególne zadania dały ogląd, jak działa świat kwantowy, a także np. filtrowanie jonów w kanałach na błonie neuronów.Celem warsztatów fizycznych było zapoznanie uczestników na drodze intelektualnej zabawy z elementami dramy z zagadnieniami z dziedziny fizyki, które okażą się nie tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać.

Na koniec mieliśmy zaszczyt wysłuchać dwóch niezmiernie fascynujących wykładów. Pierwszy pt. „Od teatru anatomicznego do chirurgii robotowej”. Pani Patrycja Dołowy nawiązała do postaci Gustawa Jakuba Borna urodzonego 22 kwietnia 1850 roku w Kępnie, wykładowcy anatomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz twórcy tzw. teorii ewolucji fizjologii. Aż trudno uwierzyć, jak trudno było badaczom zgłębiać wiedzę o ludzkim ciele i jak długą drogę przeszła chirurgia od dziedziny zakazanej, niepoważanej do docenianej, ratującej życie. Jakie uprzedzenia i zabobony stały na drodze rozwoju fizjologii. Wreszcie, jak zmieniały się teorie, a za nimi praktyka, aż do współczesnych osiągnięć.

Drugi wykład pt. „Miara fizyki” przeprowadzony przez Pana Wiktora Niedzickiego, dziennikarza telewizyjnego i radiowego, fizyka oraz muzyka. Autora ponad 900 popularnych programów telewizyjnych o nauce, między innymi „Laboratoriumˮ – 25 lat na antenie TVP1 i ponad 500 wydań, „Kuchniaˮ, „Nobel dla Polakaˮ oraz „Śledztwoˮ. Przez ponad 20 lat wykładowca na Politechnice Warszawskiej. Były pracownik Instytutu Fizyki Jądrowej PAN. W muzeum odbył się popularnonaukowy wykład o tym, że fizyka to pomiary. Jeśli wyniki pomiarów nie są zgodne z teorią, uczeni biorą się do pracy. Tak zrodziły się zasady zachowania, ale także teoria względności i teoria kwantów. Dzięki pomiarom wiemy jak zbudowane jest jądro atomu i analizujemy zderzenia czarnych dziur. Wykład był spotkaniem z niezwykłą opowieścią o pomiarach.

#naukawmuzeum

BioCentrum Edukacji Naukowej

Wiktor Niedzicki

Patrycja Dołowy

About Author

Back to top
pl_PLPolish