– Noc Muzeów 2019

noc muzeów 2017

  W sobotę 25 maja odbyła się NOC MUZEÓW 2019 KĘPNO pod hasłem Gotujemy w Muzeum. Na zwiedzających czekało mnóstwo atrakcji od warsztatów kulinarnych i z kultury stołu, degustacji, wykładu na temat kuchni staropolskiej po zajęcie plastyczne czy konkursu z przyprawami.

            Partnerem wydarzenia było Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Edukatorzy opowiedzieli o savoir-vivre, czyli kulturze przy stole i jej historii. Które miejsce przy stole zająć? Kiedy i jakimi sztućcami zacząć jeść? O czym rozmawiać, a jakich tematów absolutnie podczas jedzenia nie poruszać? Jak elegancko poradzić sobie z trudnymi potrawami? I jak to wreszcie jest z łokciami na stole – można oprzeć czy nie? Przedstawione zostały zasady dobrego zachowania się przy stole. Uczestnicy rozszyfrowywali układ sztućców i nauczyli się prawidłowo z nich korzystać. Zapoznali się z zasadami procedencji i spróbowali odnaleźć się w roli zarówno gości, jak i gospodarzy. Podjęli nie lada wyzwanie i nauczyli się rozprawiać z trudnymi potrawami.

            Podczas wydarzenia można było dowiedzieć wielu informacji na temat kuchni staropolskiej, która pełna była zagadek, kontrastów i niecodziennych połączeń smakowych. To doborowa mieszanka wielu kultur, w której tradycje Zachodu doprawione są wyraźnymi smakami Wschodu. Podczas zajęć poznano dawne smaki i tradycje, a pod okiem profesjonalnych kucharzy oraz z pomocą edukatorów kulinarnych przygotowane zostały dania według przepisów z pierwszych polskich książek kucharskich. Na koniec wspólnie wszyscy zasiedli do stołu, aby skosztować przygotowanych potraw. Każdy z uczestników warsztatów otrzymał certyfikat potwierdzający zdobytą wiedzę i umiejętności w dziedzinie historycznej rekonstrukcji kulinarnej.

            Partnerem wydarzenia była również restauracja „P jak Pysznie”, która zaprezentowała swoje specjały. Szef kuchni Paweł Powroźnik chętnie dzielił się swoją wiedzą na temat przygotowanych potraw z lokalnych produktów, których każdy mógł skosztować. Dla dzieci i młodzieży odbyły się zajęcie plastyczne „Poczuj się jak artysta Potworowski” i wszyscy uczestnicy mogli stworzyć własną martwą naturę. Osoby biorące udział w wydarzeniu za swoje zaangażowanie i wysiłek włożony w pracę zostały nagrodzone upominkami w tym koszulką z imprezy kulturalnej.

Back to top
pl_PLPolish