– Katalog „Peinture – Peinture! Niech żyje kolor! Komitet Paryski 1923 – 2023”

Peinture - Peinture! Niech żyje kolor! Komitet Paryski 1923-2023

W katalogu zaprezentowane są teksty, które dają obraz rozmaitej działalności Komitetu Paryskiego. Należy do nich między innymi tekst pani Joanny Kuźnik pt. “Nasz Potworowski – próba periodyzacji twórczości malarza na podstawie zbiorów artystycznych oraz archiwalnych Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego w Kępnie”. Kolejny artykuł, napisany przez panią dr Karolinę Czerską, pt. „Eksperyment teatralny, przedstawia historię, okoliczności funkcjonowania oraz osoby zaangażowane w działalność teatru Cricot”.

W następnym tekście pani Marta Podstawa-Boulkroune opisuje historię życia osobistego malarza Jana Cybisa, ale przede wszystkim skupia się na jego dorobku artystycznym. Artykuł w szczegółowy sposób przedstawia różne etapy życia artysty, a co za tym idzie – jego rozwój i zmiany zachodzące w malarskiej twórczości. Na zakończenie swoją refleksję na temat Komitetu Paryskiego przedstawia pani Ewa Mańkowska w kontekście przyjaźni Hanny Rudzkiej-Cybisowej i Doroty Seydenmann, które wywodziły się ze skrajnie odmiennych środowisk, ale połączyła je wspólna pasja.

Mamy nadzieję, że dzięki wystawie „Peinture – Peinture! Niech żyje kolor! Komitet Paryski 1923–2023” oraz towarzyszącej jej publikacji Państwa ciekawość i potrzeba zgłębiania wiedzy na temat historii malarstwa, a przede wszystkim malarstwa artystów działających w ramach Komitetu Paryskiego, zostanie w znacznym stopniu nasycona.

Klikając poniżej zostanie wyświetlona wersja dokumentu w formacie Portable Document Format (PDF):

About Author

Back to top
pl_PLPolish