– Jednodniówka muzealna 1 września Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej

Plakat na jedniodniówkę muzealną z okazji 1 września Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej dostępne od 1 września w siedzibie muzeum

W załączniku do pobrania jednodniówka muzealna z okazji 82. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.

W 82. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej – największej wojny światowej zapisanej na kartach historii chcemy podzielić się z Wami wyjątkową jednodniówką muzealną. Prezentujemy wspomnienia spisane przez Mieczysława Depczyńskiego z okazji XXX-lecia Zwycięstwa nad faszyzmem 1945-1975 ze zbiorów Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego pt. „WALKI OBRONNE w pierwszych dniach września 1939 roku Kępińskiego Batalionu Obrony Narodowejˮ pamięci poległych i pomordowanych w II Wojnie Światowej w latach 1939-1945.

Zawarte są w niej wspomnienia ze stoczonych pierwszych walk w godzinach rannych, kiedy to padły pierwsze ofiary wśród walczących żołnierzy, podoficerów i oficerów oraz ludności cywilnej na opanowanych przez napastników wsiach i miast Kępna, Ostrzeszowa, Grabowa oraz na sąsiednich terenach spisane przez Mieczysława Depczyńskiego.

„Pokój jest rzeczą cenną i pożądaną. Nasza generacja, skrwawiona w wojnach, na pewno na pokój zasługuje. Ale pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę, wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenną. Tą rzeczą jest honor.ˮ

Józef Beck

Minister Spraw Zagranicznych