– inspiRACJE kobiet

Plakat wystawy czasowej u góry kreską rysowane kontury kobiet na dole tytuł wystawy inspiRACJE kobiet wernisaż wystawy 8 lipca 2021 r. o godz. 18:00 w muzeum w Kępnie

Wystawa czasowa pt. „inspiRACJE kobietˮ to zaproszenie do dyskusji na temat roli kobiety w dziejach ludzkości oraz odkrywania historii swoich przodkiń. Ekspozycja mówi o nas samych – kobietach. Każda z nas jest przecież wyjątkowa i niepowtarzalna.

Bohaterkami naszej opowieści są mieszkanki Kępna i okolic, które odznaczyły się szczególną odwagą oraz determinacją, przyczyniając się do zmian w społeczeństwie. Ich znaczenie na płaszczyźnie lokalnej, ale również ogólnopolskiej jest bezsprzeczne. Nauczycielki, społeczniczki, filantropki, artystki, regionalistki, kobiety zaangażowane w działania polityczne, piastujące wysokie stanowiska w radach i komitetach politycznych. Przez lata zmieniały obraz kulturowy i historyczny naszego miasta nie rezygnując z pełnienia społecznej roli żon, matek i babć. Każda z nich może stać się inspiracją dla kolejnych pokoleń.

Kobiety od zawsze wykazują się ogromną siłą, ale jeszcze ważniejszą ich wartością jest moc, którą mają w sobie. Kiedy wciąż się z czymś siłujemy i nie daje nam się wygrać, to właśnie ta moc pozwala zdziałać więcej, niż siła. To co jeszcze dodatkowo buduje moc oraz dodaje skrzydeł to z pewnością więź łącząca kobiety, która może być naprawdę wyjątkowa, zupełnie niepowtarzalna i niezwykła.

plakat inspiracje kobiet rysunek kobiet i data wernisażu 8 lipca 2021 r.

Słowo inspiRACJE zawarte w tytule odnosi się nie tylko do przekazu tego jakie kobiety były, są i będą inspirujące, ale przede wszystkim czy kobiety miały RACJE w swoich poglądach, przekonaniach i działaniach. Nieodłącznym składnikiem tych RACJI jest historia praw kobiet oraz rola sufrażystek w ich zdobywaniu.Wciąż panuje przekonanie, że tradycyjne badanie dziejów ludzkości umniejszają lub kompletnie ignorują wkład roli kobiet w historię. Niestety w wielu przypadkach, istotnie tak bywa. Neguje się znaczenie wpływu wydarzeń historycznych na role i pozycje kobiet w społeczeństwie. W tym kontekście historia kobiet często jest formą rewizjonizmu historycznego, którego celem jest podważanie i poszerzanie tradycyjnie przyjętych historycznych ujęć danych postaci, procesów i wydarzeń.

Celem wystawy nie jest opowiedzenie całej historii kobiet z Kępna na przestrzeni wieków, czy wyczerpanie wszystkich wątków ich działalności. Nasza opowieść ma skłonić do zastanowienia się nad tym jaką rolę odgrywały i odgrywają kobiety w naszym wspólnym nie tylko lokalnym świecie. Chcemy również zwrócić uwagę na kontrast pomiędzy informacjami przekazywanymi przez mężczyzn, a luką historyczną, powstałą gdy o tym samym pisze się z perspektywy kobiet. Świadome społecznej odpowiedzialności jaka na nas spoczywa oraz solidaryzując się z tysiącami kobiet, pominiętych w męskiej narracji.

Pragniemy oddać im słuszność oraz głośno wyrazić podziw dla ich uporu i pracy, tak często przemilczanego i pominiętego, oraz bezspornego znaczenia w budowaniu wspólnej historii oraz społeczno-kulturowego oblicza naszego miasta i kraju.

Na wystawie zaprezentowane będą niepowtarzalne stroje z Centrum Technologi Audiowizualnej CeTA. Musicie je zobaczyć!

Centrum Technologii Audiowizualnych

Wernisaż 8 lipca 2021 r. (czwartek) o godz. 18:00

w siedzibie Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego w Kępnie, ul. Ratuszowa 2

czas trwania wystawy: lipiec 2021 r. – styczeń 2022 r.

About Author

Back to top
pl_PLPolish