– Gromadzenie zbiorów

Regulamin

Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego w Kępnie gromadzi zbiory zgodnie z profilem swojej działalności określonym w statucie Muzeum, przy uwzględnieniu możliwości ich trwałego przechowywania, zapewnienia im bezpieczeństwa, konserwacji oraz zgodnie z możliwościami finansowymi instytucji.

Muzeum gromadzi zbiory w szczególności z zakresu:

    historii – w tym zabytki, pamiątki historyczne oraz dokumenty i materiały dokumentacyjne posiadające wartość naukową, historyczną lub ekspozycyjną, stanowiące świadectwo minionych epok bądź zdarzeń, w szczególności mające związek z Kępnem lub ziemią kępińską oraz postaciami z nimi związanymi, a ponadto polskie znaki pieniężne oraz numizmaty obce. Muzeum gromadzi także zasoby „historii mówionej”, w formie materiałów dźwiękowych lub audiowizualnych, a także materiały dokumentacyjne – w zakresie jaki mają związek z gromadzonymi zbiorami;

    sztuki – dzieła sztuk plastycznych z dziedziny malarstwa, rysunku, rzeźby, grafiki, rzemiosła artystycznego oraz sztuki użytkowej, w tym zwłaszcza europejskiej sztuki nowożytnej, nowoczesnej oraz sztuki współczesnej, a także dzieła związane – poprzez twórców lub tematykę – z Kępnem lub regionem kępińskim;

archiwum T. P. Potworowskiego – zbiory związane z życie, działalnością, a przede wszystkim dzieła sztuki związane z patronem muzeum T. P. Potworowskim.

    archeologii – materiały archeologiczne, w tym zwłaszcza zabytki archeologiczne ruchome, pochodzące z regionu kępińskiego oraz z obszarów kulturowo z nim związanych;

    numizmatyki – zbiory numizmatyczne z obszaru Polski w granicach historycznych ze szczególnym uwzględnieniem bieżących polskich środków płatniczych;

    etnografii i etnologii (oraz dziedzin pokrewnych) – w tym: zabytki i przedmioty stanowiące świadectwo tradycyjnej i współczesnej kultury ludowej regionu kępińskiego oraz dotyczące osób z nią związanych.

CZEGO MUZEUM NIE MOŻE PRZYJĄĆ BEZPOŚREDNIO OD ZNALAZCY

Muzeum nie jest uprawnione do przyjmowania bezpośrednio od znalazcy rzeczy znalezionych lub przypadkowo odkrytych, w tym zwłaszcza:

– zabytków archeologicznych lub przedmiotów co do których istnieje przypuszczenie, że stanową zabytki archeologiczne,

 – rzeczy o wartości historycznej, naukowej lub artystycznej,

 – broni, amunicji i materiałów wybuchowych.

Postępowanie ze znalezionymi lub przypadkowo odkrytymi zabytkami lub przedmiotami o wartości historycznej, naukowej lub artystycznej, określają obowiązujące przepisy:

– jeśli istnieje przypuszczenie, że przedmioty stanowią zabytki archeologiczne: postępowanie znalazcy określa art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz.U. 2003 nr 162 poz. 1568 z późn. zm.):

Kto przypadkowo znalazł przedmiot, co do którego istnieje przypuszczenie, iż jest on zabytkiem archeologicznym, jest obowiązany, przy użyciu dostępnych środków, zabezpieczyć ten przedmiot i oznakować miejsce jego znalezienia oraz niezwłocznie zawiadomić o znalezieniu tego przedmiotu właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków, a jeśli nie jest to możliwe, właściwego wójta (burmistrza, prezydenta miasta).

  – jeśli znalezione zostały rzeczy o wartości historycznej, naukowej lub artystycznej:

postępowanie znalazcy określa art. 5 ust 3 oraz art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o rzeczach znalezionych (Dz.U. 2015 poz. 397 z późn. zm.)

Art. 5 ust. 3. Kto znalazł […] rzeczy o wartości historycznej, naukowej lub artystycznej i nie zna osoby uprawnionej do ich odbioru lub nie zna jej miejsca pobytu, oddaje rzecz niezwłocznie właściwemu staroście [właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania znalazcy lub miejsce znalezienia rzeczy].

Art. 7 ust. 1. Kto znalazł rzecz w budynku publicznym, innym budynku lub pomieszczeniu otwartym dla publiczności albo w środku transportu publicznego, oddaje rzecz zarządcy budynku, pomieszczenia albo środka transportu publicznego (właściwy zarządca), który po upływie 3 dni od dnia otrzymania rzeczy przekazuje ją właściwemu staroście, chyba że w tym terminie zgłosi się osoba uprawniona do odbioru rzeczy.

– jeśli znaleziona została broń, amunicja lub materiały wybuchowe:

postępowanie znalazcy określa art. 6 i 7 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o rzeczach znalezionych (Dz.U. 2015 poz. 397 z późn. zm.)

Art. 6. Kto znalazł rzecz, której posiadanie wymaga pozwolenia, w szczególności broń, amunicję, materiały wybuchowe […], niezwłocznie oddaje rzecz najbliższej jednostce organizacyjnej Policji, a jeżeli oddanie rzeczy wiązałoby się z zagrożeniem życia lub zdrowia – zawiadamia o miejscu, w którym rzecz się znajduje. Jednostka organizacyjna Policji niezwłocznie zawiadamia właściwego starostę o znalezieniu rzeczy oraz znalazcy.

Art. 7. ust. 1. Kto znalazł rzecz w budynku publicznym, innym budynku lub pomieszczeniu otwartym dla publiczności albo środku transportu publicznego, oddaje rzecz zarządcy budynku, pomieszczenia albo środka transportu publicznego (właściwy zarządca), który po upływie 3 dni od dnia otrzymania rzeczy przekazuje ją właściwemu staroście, chyba że w tym terminie zgłosi się osoba uprawniona do odbioru rzeczy.

ust. 2. Rzecz, której posiadanie wymaga pozwolenia, w szczególności broń, amunicję, materiały wybuchowe […], właściwy zarządca niezwłocznie oddaje najbliższej jednostce organizacyjnej Policji, a jeżeli oddanie rzeczy wiązałoby się z zagrożeniem życia lub zdrowia – zawiadamia o miejscu, w którym rzecz się znajduje.

PROCEDURA NABYWANIA OBIEKTÓW DO ZBIORÓW MUZEALNYCH

ZŁOŻENIE OFERTY

Każda osoba fizyczna lub prawna chcąca darować, sprzedać lub przekazać w depozyt jakikolwiek przedmiot, występuje jako oferent składający Muzeum ofertę – odpowiednio: darowizny, sprzedaży lub depozytu, wzór formularza oferty stanowi załącznik nr 1 do niniejszego regulaminu.

Każdy przedmiot oferowany do zbiorów muzealnych musi pochodzić z legalnego źródła oraz zostać nabyty uprzednio przez oferenta zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Ponadto, oferent musi posiadać pełne i uregulowane prawa do dysponowania przedmiotem oferty.

    Oferta powinna zostać złożona w formie pisemnej.

    Wypełniony i podpisany formularz oferty można złożyć:

– osobiście lub drogą pocztową w siedzibie Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego w Kępnie:

– pod adresem: ul. Ratuszowa 2, 63-600 Kępno

– drogą elektroniczną – przesyłając skan podpisanej oferty na adres e-mail: muzeum@muzeumkepno.pl

Prosimy o nie przysyłanie przedmiotów oferty drogą pocztową bez wcześniejszego uzgodnienia.

Muzeum nie rozpatruje ofert zawierających niekompletne dane – dotyczy to zwłaszcza ofert sprzedaży bez podania oczekiwanej ceny. Wstępnej wyceny oferent powinien dokonać we własnym zakresie np. korzystając z usług podmiotów zajmujących się handlem i wyceną dzieł sztuki, antyków lub przedmiotów kolekcjonerskich.

OGLĘDZINY PRZEDMIOTU OFERTY

Niezależnie od złożenia pisemnej oferty, oferent powinien zapewnić pracownikom Muzeum możliwość dokonania oględzin przedmiotu oferty:

– jeśli przedmiot może zostać przyniesiony do Muzeum:

– w przypadku przedmiotów o niewielkich gabarytach oferent powinien osobiście dostarczyć przedmiot oferty do Muzeum wraz z ofertą – po uprzednim uzgodnieniu terminu

– jeśli przedmiot może zostać przyniesiony i pozostawiony w Muzeum do czasu podjęcia decyzji o nabyciu:

– jeśli oferent wyrazi taką wolę, przedmiot oferty może pozostać w Muzeum do czasu rozpatrzenia oferty. Przekazanie przedmiotu oferty do Muzeum na czas rozpatrzenia oferty dokumentowane jest protokołem czasowego przyjęcia, potwierdzającym wolę przekazania-przyjęcia przez przedstawicieli stron (oferent zachowuje prawo odbioru przedmiotu oferty z Muzeum na własne żądanie). W przypadku pozostawienia w Muzeum przedmiotu oferty, oferent (lub osoba upoważniona) zobowiązany jest do wylegitymowania się aktualnym dokumentem tożsamości (obywatele polscy: dowód osobisty lub paszport, cudzoziemcy: paszport, karta pobytu lub Karta stałego pobytu Rzeczypospolitej Polskiej).

– jeśli przedmiot nie może zostać przyniesiony do Muzeum: jeśli oferent nie ma możliwości dostarczenia przedmiotu oferty do Muzeum lub nie chce go pozostawiać w Muzeum do czasu rozpatrzenia oferty – powinien dostarczyć szczegółowe fotografie przedmiotu oferty (np. drogą elektroniczną) oraz być gotowym – jeśli zajdzie taka potrzeba – do udostępnienia przedmiotu oferty w celu dokonania oględzin, w miejscu, gdzie się on znajduje.

ROZPATRZENIE OFERTY i DECYZJA O NABYCIU LUB REZYGNACJI

Oferty, które wpłyną do Muzeum zwykle kierowane są przez Dyrektora Muzeum do zaopiniowana przez Komisję Gromadzenia Zbiorów, stanowiącą kolegialny organ doradczy Dyrektora Muzeum w zakresie gromadzenia zbiorów. Komisję Gromadzenia Zbiorów ocenia przedmiot oferty pod kątem: zgodności ze statutowo określonym profilem gromadzenia zbiorów przez Muzeum; wartości naukowej, historycznej, edukacyjnej i artystycznej; możliwości przechowywania w Muzeum, w warunkach zapewniających właściwy stan zachowania i bezpieczeństwo; stanu zachowania oraz możliwości zabezpieczenia i konserwacji; ceny,  przeznaczenia ewidencyjnego, wyboru docelowej kolekcji;

Po zaopiniowaniu przedmiotu oferty Dyrektor Muzeum podejmuje decyzję o jej przyjęciu, przyjęciu pod określonymi warunkami lub odrzuceniu.

Komisja Gromadzenia zbiorów zbiera się nieregularnie – w zależności od ilości ofert które wpłyną do Muzeum.

Po podjęciu przez Dyrektora decyzji w sprawie złożonej oferty, oferent zostaje o niej niezwłocznie poinformowany.

W przypadku decyzji pozytywnej dotyczącej nabycia przedmiotu oferty przez Muzeum, spisywana jest umowa cywilno-prawna pomiędzy oferentem a Muzeum, przenosząca na muzeum prawo własności do przedmiotu oferty, wzór umowy darowizny stanowi załącznik 2, wzór umowy depozytowej stanowi załącznik nr 3, wzór umowy sprzedaży stanowi załącznik nr 4.

W przypadku decyzji negatywnej – jeśli przedmiot oferty został pozostawiony w Muzeum do czasu rozpatrzenia oferty – Oferent zobowiązany jest do jego odbioru – w terminie 14 dni od poinformowania go o decyzji Dyrektora Muzeum.

KOPALNE SZCZĄTKI ROŚLIN LUB ZWIERZĄT

W przypadku, jeśli odkryte zostaną kopalne szczątki roślin lub zwierząt, to postępowanie znalazcy określa art. 122 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. 2004 nr 92 poz. 880 z późn. zm.). Zgodnie z przepisami, znalazca zobowiązany powiadomić o tym niezwłocznie regionalnego dyrektora ochrony środowiska, a jeżeli nie jest to możliwe – właściwego wójta, burmistrza albo prezydenta miasta. Jeśli zawiadomienie o odkryciu zgłoszone zostanie do właściwego wójta burmistrza albo prezydenta miasta, ten z kolei zobowiązany jest przekazać niezwłocznie to zawiadomienie regionalnemu dyrektorowi ochrony środowiska. Jeżeli regionalny dyrektor ochrony środowiska ustali, że odkryte kopalne szczątki roślin lub zwierząt są cenne dla nauki, przekazuje je do muzeum lub placówki naukowej.

Dla terenu działania Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego właściwym regionalnym dyrektorem ochrony środowiska jest Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu, z którym można się kontaktować poprzez Regionalną Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu.

Załącznik nr 1

FORMULARZ OFERTY

Miejscowość, data ………………………………………………….

Imię i nazwisko/Nazwa firmy (zarejestrowana działalność gospodarcza): ………………………………………………….

PESEL / NIP (w przypadku zarejestrowanej działalności gospodarczej): ………………………………………………….

Adres: ………………………………………………….

Telefon kontaktowy: ………………………………………………….

Email: ………………………………………………….

OFERTA

Niniejszym składam Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego w Kępnie ofertę sprzedaży/daru/depozytu* następującego/ych obiektu/ów:

Informacje o obiekcie lub kolekcji/zespole:

1. Opis obiektu: [nazwa/tytuł, opis (liczba), autor/wytwórca, czas powstania, miejsce powstania, materiał, technika, wymiary, cechy charakterystyczne/sygnatury/oznaczenia, stan zachowania]:

Pochodzenie, historia obiektu:

Lokalizacja obiektu:

Szacunkowa wycena (w przypadku oferty sprzedaży – proponowana cena, w tym podatek VAT):

Wyniki przeprowadzonych ekspertyz i ocen wartości będą stanowić własność Muzeum, a określenie obiektów może ulec zmianie po dokonaniu ekspertyzy naukowej.

2.

  • Oświadczam, że obiekt jest przedmiotem mojej wyłącznej własności i nie jest obciążony prawami osób trzecich oraz nie stanowi on przedmiotu zabezpieczenia.
  • Działając w imieniu właściciela oświadczam, że obiekt jest przedmiotem jego wyłącznej własności i nie jest on obciążony prawami osób trzecich, a także że jestem upoważniony do działania w imieniu właściciela.

Oświadczam, że obiekt został nabyty w sposób legalny.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego w celu realizacji procesu przyjęcia obiektów przez Muzeum (Informacje w zakresie przetwarzania danych osobowych znajdują się pod linkiem https://www.muzeumkepno.pl/rodo/).

Podpis oferenta: ………………………………………………….

Podpis pracownika Muzeum składającego wniosek na Komisję ………………………………………………….

Załączniki:

1.

2.

3.

Załącznik nr 2

UMOWA DAROWIZNY

Zawarta dnia …………. r. pomiędzy

Imię i nazwisko: …………..

Adres: ………………………..

PESEL: ………………………..

Zwanym dalej “Darczyńcą”

a

Muzeum Ziemi Kępińskiej w Kępnie ul. Ratuszowa 2, reprezentowanym przez:

……………….. – Dyrektora Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego

Zwanym dalej “Obdarowanym”

§1

Darczyńca przekazuje do zbiorów obdarowanego dobra kultury w postaci:

Wykaz przedmiotów:

§2

1. Darczyńca oświadcza, że wymienione dobra kultury stanowią jego własność, są wolne od wad prawnych i praw osób trzecich oraz nie są przedmiotem żadnego postępowania, a także nie stanowią przedmiotu zabezpieczenia roszczeń osób trzecich.

2. Obdarowany oświadcza, że darowiznę przyjmuje oraz zobowiązuje się do udostępniania wymienionych dóbr kultury do celów naukowych na zasadach określonych w powszechnej praktyce muzealnej.

§3

Do spraw w umowie nieuregulowanych mają zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego.

§4

Strony zgodnie oświadczają, iż darowizna została dokonana w dniu ……………… r.

§5

Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej                                   ze stron.

Darczyńca                                                                                                                 Obdarowany

Data

PROTOKÓŁ

W dniu ……………… r. przekazano w darze Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego dary:

Darczyńca                                                                                                Obdarowany

……………………………………….. ……………………………………….

Klauzula Informacyjna

Zgodnie z art. 13 ust. 1−2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (Dz. Urz. UE L 119, s. 1) – dalej RODO − informujemy, że:

1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dyrektor Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego, ul. Ratuszowa 2. 63-600 Kępno.

2. Inspektorem Ochrony Danych w Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego jest Pani Patrycja Waloszczyk, e-mail: administracja@muzeumkepno.pl.

3. Administrator danych osobowych – przetwarza Pani/Pana dane osobowe na podstawie:

a) na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a RODO),

b) zawartych umów (art. 6 ust. 1 lit. b RODO),

c) obowiązujących przepisów prawa (art. 6 ust. 1 lit. c RODO),

d) realizowanego zadania w interesie publicznym (art. 6 ust. 1 lit. e RODO).

4. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane są w celu/celach:

a) wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze,

b) realizacji umów zawartych z kontrahentami Muzeum,

c) wykonania zadania realizowanego w interesie publicznym,

d) w pozostałych przypadkach Pani/Pana dane osobowe przetwarzane są wyłącznie na podstawie wcześniej udzielonej zgody w zakresie i celu określonym w treści zgody.

5. W związku z przetwarzaniem danych w celach, o których mowa w pkt 4 odbiorcami Pani/Pana danych osobowych mogą być:

 a) organy władzy publicznej oraz podmioty wykonujące zadania publiczne lub działające na zlecenie organów władzy publicznej, w zakresie i w celach, które wynikają z przepisów powszechnie obowiązującego prawa,

b) inne podmioty, które na podstawie stosownych umów podpisanych z Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego przetwarzają dane osobowe dla których Administratorem jest Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego.

6. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celów określonych w pkt 4, a po tym czasie przez okres oraz w zakresie wymaganym przez przepisy powszechnie obowiązującego prawa.

7. W związku z przetwarzaniem Pani/Pana danych osobowych przysługują Pani/Panu następujące uprawnienia:

a) prawo dostępu do danych osobowych, w tym prawo do uzyskania kopii tych danych,

b) prawo do żądania sprostowania (poprawiania) danych osobowych,

c) prawo do żądania usunięcia danych osobowych (tzw. prawo do bycia zapomnianym),

d) prawo do żądania ograniczenia przetwarzania danych osobowych,

e) prawo do przenoszenia danych,

f) prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych.

8. W przypadku gdy przetwarzanie danych osobowych odbywa się na podstawie zgody osoby na przetwarzanie danych osobowych (art. 6 ust. 1 lit a RODO), przysługuje Pani/Panu prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie. Cofnięcie to nie ma wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, z obowiązującym prawem.

9. W przypadku powzięcia informacji o niezgodnym z prawem przetwarzaniu w Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego w Kępnie Pani/Pana danych osobowych, przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego właściwego w sprawach ochrony danych osobowych.

10. W sytuacji, gdy przetwarzanie danych osobowych odbywa się na podstawie zgody osoby, której dane dotyczą, podanie przez Panią/Pana danych osobowych Administratorowi ma charakter dobrowolny.

11. Podanie przez Panią/Pana danych osobowych jest obowiązkowe, w sytuacji gdy przesłankę przetwarzania danych osobowych stanowi przepis prawa lub zawarta między stronami umowa.

12. Pani/Pana dane mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany i nie będą profilowane.

……………………………………………….

                                                                                                          (data, czytelny podpis)

Załącznik nr 3

Umowa depozytu

zawarta w dniu …………… w Kępnie pomiędzy:

Imię i nazwisko: ………………….………..……………

Adres zamieszkania: ……………………………..……..

Numer PESEL: ……………………………………………………..

Numer dowodu osobistego lub paszportu: ……..……….

zwanym dalej „Deponentem”

a

Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego, ul. Ratuszowa 2, 63-600 Kępno reprezentowanym przez dyrektora ……..zwanym dalej „Depozytariuszem”.

§1

Przedmiot umowy

§2

Termin umowy

  1. Umowa została zawarta na czas określony/nieokreślony.
  2. Deponentowi przysługuje prawo do wypowiedzenia umowy w trybie natychmiastowym w następujących przypadkach:
  1. gdy Depozytariusz narusza postanowienia niniejszej Umowy,
  2. w przypadku potrzeby wycofania depozytu do celów ekspozycyjnych Deponenta,
  3. gdy zajdzie potrzeba dokonania prac konserwatorskich depozytu,
  4. wycofanie Obiektu z depozytu zostanie każdorazowo potwierdzone podpisaniem protokołu zdawczo-odbiorczego oraz stanu zachowania. Do czasowego wycofania z depozytu stosuje się odpowiednio postanowienia §5.

§3

Warunki depozytu

  1. Depozyt będzie przechowywany na warunkach określonych niniejsza umową i zostanie zwrócony w stanie nie pogorszonym.
  2. Depozytariusz zobowiązuje się do zapewnienia odpowiednich parametrów klimatycznych, w miejscu ekspozycji depozytu, tj.:
  1. depozyt nie może być bezpośrednio wystawiony na działanie światła słonecznego,
  2. wilgotność w pomieszczeniu nie może przekraczać wartości od 45% do 55 %,
  3. temperatura w pomieszczeniu nie może przekraczać wartości od 18 do 25 st. C.
  1. Warunki oświetlenia, wilgotności i temperatury muszą być przestrzegane przez cały czas ekspozycji depozytu.
  2. Deponent zastrzega sobie prawo do sprawdzenia na miejscu warunków klimatycznych oraz bezpieczeństwa w pomieszczeniach, w których będzie przechowywany i eksponowany depozyt. Związane z tym koszty pokrywa Depozytariusz.
  3. Pomieszczenia, w których będzie przechowywany i eksponowany depozyt muszą posiadać zabezpieczenia przed kradzieżą, uszkodzeniem i pożarem.
  4. Przemieszczanie depozytu może być wykonywane jedynie na podstawie pisemnej zgody Deponenta i pod nadzorem jego przedstawiciela.
  5. Depozytariusz ponosi pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo depozytu Obiektu, za jego utratę, zniszczenie lub uszkodzenie oraz za spowodowanie w nim ubytki przez cały okres trwania umowy.
  6. W razie utraty lub zniszczenia depozytu Depozytariusz zobowiązany jest do zapłaty odszkodowania zgodnie z wartością depozytu podaną w §1 niniejszej umowy.
  7. W razie uszkodzenia depozytu Depozytariusz zobowiązany jest do pokrycia kosztów związanych z jego konserwacja. W przypadku, gdy konserwacja uszkodzonego depozytu jest niemożliwa, Depozytariusz zobowiązany będzie do zapłaty odszkodowania odpowiadającego wartości depozytu wskazanej w §1 niniejszej umowy.
  8. Depozyt nie może być poddawany żadnym zabiegom konserwatorskim bez uprzedniej, pisemnej zgody Deponenta.
  9. Depozytariusz nie ma prawa oddać depozytu do używania lub na przechowanie innym instytucjom, osobom prawnym lub fizycznym, ani też używać go do celów innych niż wymienione w umowie. Nie ma tez prawa bez zgody Deponenta zmienić ustalonego miejsca przechowania.

§4

Informacja o depozycie, publikacje, reprodukcje

  1. Deponent oświadcza, że:
  1. przysługują mu nieograniczone i wyłączne prawa autorskie do obiektów (osobiste i majątkowe), w tym prawo do udzielania zezwoleń na wykonywanie zależnych praw autorskich w odniesieniu do obiektów,
  2. może rozporządzać prawami autorskimi do obiektów w zakresie niezbędnym do zawarcia i wykonywania niniejszej umowy,
  3. korzystanie z obiektów nie narusza (oraz nie będzie naruszać) majątkowych i osobistych praw autorskich oraz dóbr osobistych osób trzecich.
  4. Deponent udziela Depozytariuszowi wyłącznej licencji na korzystanie z utworu na terytorium Polski na następujących polach eksploatacji:
  1. Technika drukarska – druk obiektów, powielenie obiektów.
  2. Technika reprograficzna – kopiowanie obiektów za pomocą środków mechanicznych bądź elektronicznych.
  3. Zapis techniką cyfrową – utrwalenie obiektów poprzez cyfrowe przetwarzanie.
  4. Wprowadzenie do obrotu – udostępnienie utworu w celu jego używania.
  5. Publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym – udostępnianie wszelkiego rodzaju treści objętej ochroną prawa autorskiego w Internecie i innych mediach cyfrowych.
  6. Depozytariusz ma prawo do wykorzystania fotografii depozytu w celach promocyjnych.

§5

Postanowienia końcowe

  1. Wszelkie zmiany niniejszej Umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.
  2. W sprawach nieuregulowanych niniejszą Umową mają zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego.
  3. Spory wynikłe z wykonania niniejszej Umowy Strony będą się starały rozstrzygać polubownie. W przypadku nie osiągnięcia porozumienia, spory zostaną poddane rozstrzygnięciu przez Sąd właściwy miejscowo dla siedziby Deponenta.
  4. Umowa sporządzona została w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.

Deponent                                                                                        Depozytariusz

……………………………… ………………………………………

Protokół przekazania z dnia ……….. r.

Wykaz przedmiotów:

Protokół zdawczo-odbiorczy z dnia ………..

Deponent:

Imię i nazwisko: ………………….………..……………

Adres zamieszkania: ……………………………..……..

Numer PESEL: ……………………………………………………..

Depozytariusz: Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego, ul. Ratuszowa 2, 63-600 Kępno, reprezentowane przez Dyrektor –

Działając na podstawie umowy depozytu z dnia ……….. r., zawartej pomiędzy Deponentem a Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego.

Deponent jako strona oddająca w depozyt, wydaje

a

Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego jako strona biorąca w depozyt przyjmuje przedmioty opisane szczegółowo w dołączonym do niniejszego protokołu załączniku nr 1.

Oddanie w depozyt przedmiotów następuje na warunkach określonych w Umowie j. w., na okres nieokreślony od daty niniejszego protokołu.

Protokół sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. po jednym dla każdej strony.

Wydający                                                                                         Przyjmujący

…………………………………. …………………………………

Potwierdzenie zwrotu

Strony stwierdzają, ze w dniu ………………………….. dokonano zwrotu obiektów wymienionych w niniejszym protokole i zwrot ten bez zastrzeżeń podpisami potwierdzają.

…………………………………

Muzeum Ziemi Kępińskiej

im. T. P. Potworowskiego

Załącznik nr 1 do protokołu zdawczo-odbiorczego z dnia ………

Klauzula Informacyjna

Zgodnie z art. 13 ust. 1−2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (Dz. Urz. UE L 119, s. 1) – dalej RODO − informujemy, że:

1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dyrektor Muzeum Ziemi Kępińskiej                                          im. T. P. Potworowskiego, ul. Ratuszowa 2. 63-600 Kępno.

2. Inspektorem Ochrony Danych w Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego jest Pani Patrycja Waloszczyk, e-mail: administracja@muzeumkepno.pl.

3. Administrator danych osobowych – przetwarza Pani/Pana dane osobowe na podstawie:

a) na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a RODO),

b) zawartych umów (art. 6 ust. 1 lit. b RODO),

c) obowiązujących przepisów prawa (art. 6 ust. 1 lit. c RODO),

d) realizowanego zadania w interesie publicznym (art. 6 ust. 1 lit. e RODO).

4. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane są w celu/celach:

a) wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze,

b) realizacji umów zawartych z kontrahentami Muzeum,

c) wykonania zadania realizowanego w interesie publicznym,

d) w pozostałych przypadkach Pani/Pana dane osobowe przetwarzane są wyłącznie na podstawie wcześniej udzielonej zgody w zakresie i celu określonym w treści zgody.

5. W związku z przetwarzaniem danych w celach, o których mowa w pkt 4 odbiorcami Pani/Pana danych osobowych mogą być:

 a) organy władzy publicznej oraz podmioty wykonujące zadania publiczne lub działające na zlecenie organów władzy publicznej, w zakresie i w celach, które wynikają z przepisów powszechnie obowiązującego prawa,

b) inne podmioty, które na podstawie stosownych umów podpisanych z Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego przetwarzają dane osobowe dla których Administratorem jest Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego.

6. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celów określonych w pkt. 4, a po tym czasie przez okres oraz w zakresie wymaganym przez przepisy powszechnie obowiązującego prawa.

7. W związku z przetwarzaniem Pani/Pana danych osobowych przysługują Pani/Panu następujące uprawnienia:

a) prawo dostępu do danych osobowych, w tym prawo do uzyskania kopii tych danych,

b) prawo do żądania sprostowania (poprawiania) danych osobowych,

c) prawo do żądania usunięcia danych osobowych (tzw. prawo do bycia zapomnianym),

d) prawo do żądania ograniczenia przetwarzania danych osobowych,

e) prawo do przenoszenia danych,

f) prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych.

8. W przypadku gdy przetwarzanie danych osobowych odbywa się na podstawie zgody osoby na przetwarzanie danych osobowych (art. 6 ust. 1 lit a RODO), przysługuje Pani/Panu prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie. Cofnięcie to nie ma wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, z obowiązującym prawem.

9. W przypadku powzięcia informacji o niezgodnym z prawem przetwarzaniu w Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego w Kępnie Pani/Pana danych osobowych, przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego właściwego w sprawach ochrony danych osobowych.

10. W sytuacji, gdy przetwarzanie danych osobowych odbywa się na podstawie zgody osoby, której dane dotyczą, podanie przez Panią/Pana danych osobowych Administratorowi ma charakter dobrowolny.

11. Podanie przez Panią/Pana danych osobowych jest obowiązkowe, w sytuacji gdy przesłankę przetwarzania danych osobowych stanowi przepis prawa lub zawarta między stronami umowa.

12. Pani/Pana dane mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany i nie będą profilowane.

………………………………

  (data, czytelny podpis)

Załącznik nr 4

UMOWA KUPNA – SPRZEDAŻY MUZEALIÓW

zawarta dnia ……………

pomiędzy ………………..adres………., PESEL: ……………, Seria i nr dowodu osobistego: ………………………. zwaną dalej „Sprzedającym”

a

Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego, adres …….ul. , NIP: ….., REGON: ….. reprezentowanym przez: …………….. -Dyrektora Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego zwaną dalej „Kupującym”

§1

Sprzedający oświadcza, że jest posiadaczem następujących dóbr kultury: (nazwa, dane identyfikacyjne, wycena)

§2

Sparzający oświadcza, że wymienione dobra kultury stanowią jego własność, są wolne od wad prawnych i praw osób trzecich oraz nie są przedmiotem żadnego postępowania, a także nie stanowią przedmiotu zabezpieczenia roszczeń osób trzecich.

§3

Sprzedający sprzedaje a Kupujący nabywa dobra kultury wymienione w §1.

§4

Przekazanie dóbr kultury będących przedmiotem umowy nastąpi w dniu jej podpisania.

§5

1. Strony ustaliły cenę dóbr kultury będących przedmiotem nin. umowy na kwotę …… zł brutto (słownie: …. złotych 00/100). 2. Zapłata nastąpi w dniu ………. r. Sprzedającemu na podstawie rachunku wystawionego przez Sprzedającego. Sposób zapłaty: przelew/gotówka. 3. Kupujący zobowiązany jest do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w terminie 14 dni od podpisania nin. umowy.

§6

Do spraw w umowie nieuregulowanych mają zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego.

§7

Zmiany w nin. umowie będą dokonywane w piśmie pod rygorem nieważności.

§8

Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.

Sprzedający                                                                                                   Kupujący

…………………………. ……………………………………..

Klauzula Informacyjna

Zgodnie z art. 13 ust. 1−2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE L 119, s. 1) – dalej RODO − informujemy, że:

1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dyrektor Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego, ul. Ratuszowa 2. 63-600 Kępno.

2. Inspektorem Ochrony Danych w Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego jest Pani Patrycja Waloszczyk, e-mail: administracja@muzeumkepno.pl.

3. Administrator danych osobowych – przetwarza Pani/Pana dane osobowe na podstawie:

a) na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a RODO),

b) zawartych umów (art. 6 ust. 1 lit. b RODO),

c) obowiązujących przepisów prawa (art. 6 ust. 1 lit. c RODO),

d) realizowanego zadania w interesie publicznym (art. 6 ust. 1 lit. e RODO).

4. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane są w celu/celach:

a) wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze,

b) realizacji umów zawartych z kontrahentami Muzeum,

c) wykonania zadania realizowanego w interesie publicznym,

d) w pozostałych przypadkach Pani/Pana dane osobowe przetwarzane są wyłącznie na podstawie wcześniej udzielonej zgody w zakresie i celu określonym w treści zgody.

5. W związku z przetwarzaniem danych w celach, o których mowa w pkt 4 odbiorcami Pani/Pana danych osobowych mogą być:

a) organy władzy publicznej oraz podmioty wykonujące zadania publiczne lub działające na zlecenie organów władzy publicznej, w zakresie i w celach, które wynikają z przepisów powszechnie obowiązującego prawa,

b) inne podmioty, które na podstawie stosownych umów podpisanych z Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego przetwarzają dane osobowe dla których Administratorem jest Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego.

6. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celów określonych w pkt 4, a po tym czasie przez okres oraz w zakresie wymaganym przez przepisy powszechnie obowiązującego prawa.

7. W związku z przetwarzaniem Pani/Pana danych osobowych przysługują Pani/Panu następujące uprawnienia:

a) prawo dostępu do danych osobowych, w tym prawo do uzyskania kopii tych danych,

b) prawo do żądania sprostowania (poprawiania) danych osobowych,

c) prawo do żądania usunięcia danych osobowych (tzw. prawo do bycia zapomnianym),

d) prawo do żądania ograniczenia przetwarzania danych osobowych,

e) prawo do przenoszenia danych,

f) prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych.

8. W przypadku gdy przetwarzanie danych osobowych odbywa się na podstawie zgody osoby na przetwarzanie danych osobowych (art. 6 ust. 1 lit a RODO), przysługuje Pani/Panu prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie. Cofnięcie to nie ma wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, z obowiązującym prawem.

9. W przypadku powzięcia informacji o niezgodnym z prawem przetwarzaniu w Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego w Kępnie Pani/Pana danych osobowych, przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego właściwego w sprawach ochrony danych osobowych.

10. W sytuacji, gdy przetwarzanie danych osobowych odbywa się na podstawie zgody osoby, której dane dotyczą, podanie przez Panią/Pana danych osobowych Administratorowi ma charakter dobrowolny.

11. Podanie przez Panią/Pana danych osobowych jest obowiązkowe, w sytuacji gdy przesłankę przetwarzania danych osobowych stanowi przepis prawa lub zawarta między stronami umowa.

12. Pani/Pana dane mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany i nie będą profilowane.

……………………………………………….

(data, czytelny podpis)

Kępno, dnia ………….. r.

Sprzedający:

……………………

Adres………………..……

PESEL: ……………………..

Seria i nr dowodu osobistego: ……………………….

Tel. ………………………

RACHUNEK DO UMOWY KUPNA – SPRZEDAŻY MUZEALIÓW

Za sprzedaż przedmiotu/przedmiotów zgodnie z Umową kupna – sprzedaży muzealiów z dnia …………………. r. na kwotę ………………. brutto (słownie: …………… 00/100).

Zapłata nastąpiła w dniu ……………….. r. Sprzedającemu na podstawie niniejszego Rachunku do Umowy kupna – sprzedaży muzealiów wystawionego przez Sprzedającego.

Sposób zapłaty: gotówka/przelew

Sprzedający                                                                                                   Kupujący

…………………………….. …………………………..

Zarządzenie Nr 08/2024
Dyrektora Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego w Kępnie
z dnia 06.12.2024 r.
w sprawie wprowadzenia Regulaminu przekazywania zabytków do
Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. R Potworowskiego w Kępnie

Na podstawie §7 pkt 1 Statutu Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego w Kępnie oraz Rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 02 sierpnia 2018 r. w sprawie prowadzenia prac konserwatorskich, prac restauratorskich i badań konserwatorskich przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków albo na Listę Skarbów Dziedzictwa oraz robót budowlanych, badań architektonicznych i innych działań przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków. a także badań archeologicznych i poszukiwań zabytków (Dz.U. 2021 poz. 81) a także Rozporządzenia Ministra Kultury z dnia 30 sierpnia 2004 r. w sprawie zakresu, form i sposobu ewidencjonowania zabytków w muzeach (Dz.U. 2004 nr 202 poz. 2073) oraz w związku z Ustawą z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz.U. 2021 poz. 710), art. 5 ust 3 oraz art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o rzeczach znalezionych (Dz.U. 2015 poz. 397 z późn. zm.), art. 6 i 7 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o rzeczach znalezionych (Dz. U. 2015 poz. 397 z późn. zm.), art. 122 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. 2004 nr 92 poz. 880 z późn. zm.),

zarządzam co następuje:
Wprowadzam Regulaminu przekazywania zabytków do Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego w Kępnie w brzmieniu określonym w załączniku do niniejszego zarządzenia, zwany dalej „Regulaminem”.
§2
Zarządzenie wchodzi w Życie z dniem podpisania.
§3
Traci moc zarządzenie nr 8/2014 z dnia 17.012014 r.

Klikając poniżej zostanie wyświetlona wersja dokumentu w formacie Portable Document Format (PDF):

About Author

Back to top
pl_PLPolish