– Fotorelacja z pokazu filmowego pt. “Siłaczki”

Silaczki_5 fot. Michal Wisniowski kobiety leżące na trawie jedna z nich czyta książkę w oddali budynek i zielony bluszcz na budynku

Wystawa, która powstała w Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego pt. „inspiRACJE kobietˮ ma różne oblicza. Skład się na nią wiele aspektów, jednym z nich był pokaz filmowy pt. „Siłaczkiˮ. Autorami i producentami filmu są Marta Dzido i Piotr Śliwowski – twórcy m.in. głośnego i nagradzanego dokumentu o bohaterkach rewolucji Sierpnia 80 „Solidarność według kobietˮ. Film dokumentalny jest rozszerzeniem wiadomości o sufrażystkach w Polsce. Siłaczki to pierwszy w historii polskiej kinematografii film opowiadający o sufrażystkach, które na przełomie XIX i XX wieku na ziemiach polskich walczyły o prawa dla kobiet. Siłaczki to opowieść o naszych prababkach, dzięki którym mamy dziś prawo głosu. Bardzo dziękujemy za wspólnie obejrzany seans.