– Fotografie

Zdjęcie Stanisława Haniszewskiego w pracowni

Potworowski 1

Fot. 1

Fotografia ukazująca wnętrze tzw. „Czerwonej Willi” znajdującej się w Grębaninie, a dokładnie jest to pracownia artysty T. P. Potworowskiego. Zdjęcie przedstawia dwie postaci kobiece oraz dziecko – dziewczynkę, córkę artysty Anusię. Osoby skierowane twarzami w stronę obiektywu siedzą na długiej kanapie z oparciem, umieszczonej tuż przy ścianie. Kobiety zostały ukazane na tle malowidła ściennego, ukazującego scenę historyczną – Przekazanie przez Mściowaja części Pomorza Przemysłowi II.

Datowanie: 1935-1939 r.

Potworowski 2

Fot. 2

Fotografia ukazująca wnętrze pracowni artysty w „Czerwonej Willi” w Grębaninie.  Zdjęcie ukazuje grupę 6 osób: trzech kobiet, dwóch mężczyzn oraz dziecka. Wśród postaci można rozpoznać żonę artysty – Magdalenę Mańkowską, ubraną w sukienkę z kołnierzykiem w czarno-białe paski. Po jej lewej stronie ukazana została mała dziewczynka – córka artysty – Anusia, w blond loczkach i jasnej sukience z kołnierzykiem. W ręku trzyma lalkę. Postaci ukazane zostały na tle fragmentu historyzującego malowidła ściennego ukazującego przekazanie Pomorza przez Mściowaj Przemysłowi II. Malowidło to została wykonane w ramach konkursu na wystrój nowo wybudowanego budynku PKO w Kępnie. W tle widoczny jest również fragment ramy obrazu oraz oprawiony w ramę obraz wiszący na ścianie.

Datowanie: 1938 r.

Potworowski 3

Fot. 3

Fotografia ukazująca wnętrze mieszkania Potworowskich w tzw. „Czerwonej Willi”. Zdjęcie obejmuje widok dwóch pokojów: pracowni artysty oraz saloniku, w który mieścił się obraz pt. „Karnawał Wenecki”. Na zdjęciu ukazującym fragment pomieszczenia pracowni artysty widoczne jest wyposażenie: duże biurko z rozrzuconymi w nieładzie szkicami, pracami oraz zapisanymi kartkami papieru, kałamarz oraz album. Prawdopodobnie szkicownik artysty. W tle widoczna jest kanapa z narzutą oraz powieszone na ścianach wzorzyste materiały dekoracyjne (wzory geometryczne oraz kwiaty). Drugie pomieszczenie utrwalone na zdjęciu to salonik, w którym ukazana zostaje postać dziecka, najprawdopodobniej córki artysty Anusi siedzącej na jednym z krzeseł, otaczających mały okrągły stolik. W tle widoczne jest wspomniane wyżej malowidło pt. „Karnawał Wenecki” oraz duży obraz ukazujący grupę postaci na tle pejzażu.

Datowanie: 1938 r.

Potworowski 4

Fot. 4

Skan zdjęcia ukazującego T. P. Potworowskiego ubranego w szary garnitur w towarzystwie kobiety – krótko ściętej brunetki w białej spódnicy oraz jasnej bluzce z koronką i paskiem. Osoby na zdjęciu ukazane zostały siedząc na przewróconym konarze drzewa, leżącym na łące,  na tle zabudowy gospodarczej.

Datowanie: 1937-1938

Potworowski 5

Fot. 5

Fotografia ukazującego wnętrze mieszkania Potworowskich, mieszczące się w Czerwonej Willi w Grębaninie. Na zdjęciu uwieczniona została postać córki artysty – Anusi. Dziewczynka jest ubrana w biały pleciony sweterek oraz białe buty i kolanówki oraz sukienkę w szkocką kratę. Ukazana została na drewnianym krześle, przy regale wypełnionym książkami. Na regale widoczne są rzeźby, pamiątki oraz wazy i butelki. Oprócz regału w pomieszczeniu pojawiają się meble: kanapa okryta dwoma wzorzystymi narzutami, fotel z kocem oraz stolik nakryty grubym obrusem w kratkę. Ściany pomieszczenia ozdobione są wzorzystą tkaniną oraz przedstawieniami malarskimi. Na zdjęciu uwidoczniony został obraz o tematyce marynistycznej. Obraz ukazuje statek wraz z barką na tle morza i gór.

Datowanie: 1938 r.

Potworowski 6

Fot. 6

Skan zdjęcia ukazującego T. P. Potworowskiego ubranego w szary garnitur w towarzystwie kobiety – krótko ściętej brunetki w białej spódnicy oraz jasnej bluzce z koronką i paskiem. Osoby na zdjęciu ukazane zostały siedzące na przewróconym konarze drzewa, leżącym na łące,  na tle zabudowy gospodarczej.

Datowanie: 1937-1938 r.

Potworowski 7

Fot. 7

Skan zdjęcia ukazującego trzy postaci przy powozie konnym zaprzęgniętym w białego konia. Grupa osób: mężczyzna w jasnych spodniach, szarej marynarce i w białym kapeluszu. Przez ramię przewieszoną ma jasną torbę i w ręce trzyma biały niezidentyfikowany obiekt. Pozostałe osoby na zdjęciu: kobieta w czarnym stroju, szarych krótkich włosach siedzi na koźle powozu oraz kobieta w szarym komplecie: wydłużona marynarka przewiązana w pasie skórzanym paskiem oraz długiej spódnicy sięgającej łydki. W ręku trzyma jasny kapelusz. Postać ta to najprawdopodobniej Magdalena Mańkowska, żona artysty. Scena ukazana w lecie na tle drzew iglastych i liściastych.

Datowanie: 1933-1938 r.

Potworowski 8

Fot. 8

Profilowy portret Doreen Heaton Potworowskiej na tle ściany z wiszącym, przekrzywionym obrazem. Kobieta ubrana w jasnoszary sweter rozpinany ze stójką oraz czarną sukienkę w jasne geometryczne wzory.

Datowanie: ok. 1960 r.

Potworowski 9

Fot. 9

Zdjęcie ukazujące obejmujących się T. P. Potworowskiego oraz Doreen Heaton Potworowską – drugą żonę artysty. Postaci ukazane na wprost. Trzymają w dłoni fragment książki – albumu zawierającego reprodukcje obiektów muzealno-etnograficznych. T. P. Potworowski ubrany jest w jasną koszulę oraz narzucony na nią beżowy sweter w poprzeczne prążki. Doreen ubrana w jasny rozpinany sweterek ze stójką, czarna sukienkę przewiązana w pasie czarnym skórzanym paskiem. Sukienka o motywach grochów oraz łezek. Na prawej dłoni ubraną ma srebrną ozdobną bransoletę. Postaci ukazane w uścisku na wprost otwartego okna. Miejsce wykonania zdjęcia – pracownia, mieszkanie artysty w Sopocie.

Datowanie: ok. 1960 r.

Potworowski 10

Fot. 10

Portret Doreen Heaton Potworowskiej ukazanej z profilu na tle pracy artysty, wiszącej na ścianie. Doreen ubrana jasny rozpinany sweterek ze stójką, czarna sukienkę przewiązana w pasie czarnym skórzanym paskiem. Sukienka o motywach grochów oraz łezek. Na prawej dłoni ubraną ma srebrną ozdobną bransoletę. Miejsce wykonania zdjęcia – pracownia, mieszkanie artysty w Sopocie.

Datowanie: ok. 1960 r.

Potworowski 11

Fot. 11

Zdjęcie ukazujące T. P. Potworowskiego wraz z żoną Doreen Heaton Potworowską w pracowni malarskiej. Malarz został sfotografowany przy biurku na którym znajdują się narzędzia do malowania: butelki, pędzle, farby, kartki papieru oraz dwie rośliny doniczkowe. W tle widać sztalugę opartą o ścianę oraz jasny kapelusz. Biurko znajduje się przy oknie. Artysta trzyma na kolanach prace przytrzymując je lewą dłonią. Prawa dłoń artysty spoczywa na pracy leżącej na biurku, na którą malarz kieruje wzrok. Artysta siedzi na drewnianym, rzeźbionym krześle. Krzesło ma widoczne, skórzane obicie. Za plecami stoi żona artysty – Doreen Heaton Potworowska. Kobieta ukazana z profilu ma splecione ręce i zerka w kierunku okna. Ubrana jest w jasny rozpinany sweterek ze stójką, czarna sukienkę przewiązana w pasie czarnym skórzanym paskiem. Sukienka o motywach grochów oraz łezek. Na prawej dłoni ubraną ma srebrną ozdobną bransoletę. Miejsce wykonania zdjęcia – pracownia, mieszkanie artysty w Sopocie.

Datowanie: ok. 1960 r.

Potworowski 12

Fot. 12

Zdjęcie ukazujące obejmujących się T. P. Potworowskiego oraz Doreen Heaton Potworowską – drugą żonę artysty. T. P. Potworowski ubrany jest w jasna koszulę oraz narzucony na nią beżowy sweter w poprzeczne prążki. Doreen ubrana jest w jasny rozpinany sweterek ze stójką, czarna sukienkę przewiązana w pasie czarnym skórzanym paskiem. Sukienka w grochy oraz łezki. Na lewej dłoni kobiety znajduje się mały zegarek na skórzanym pasku, na palcu serdecznym pierścionek z okrągłym oczkiem. Postaci ukazane są w uścisku na wprost otwartego okna. Postaci skierowane są ku sobie. Miejsce wykonania zdjęcia – pracownia, mieszkanie artysty w Sopocie.

Datowanie: ok. 1960 r.

Potworowski 13

Fot. 13

Zdjęcie z sesji fotograficznej Potworowskich przygotowanej tuż po powrocie T. P. Potworowskiego do Polski na terenie Kleparza w Krakowie. Na zdjęciu pojawia się T. P. Potworowski ze swoją drugą żoną Doreen Heaton Potworowską. Postaci są zwrócone ku sobie twarzami. Znajdują się na placu targowym, na którym rozmieszczone zostały drewniane przyrządy rolnicze. Plac otacza zabudowa kamienic. Potworowski ubrany jest w jasno-beżowy garnitur. W prawej dłoni, na ramionach żony trzyma drewniane narzędzie rolnicze, lewą dłoń chowa w lewej kieszeni spodni. Doreen ubrana jest w jasny, sięgający łydek płaszcz ze stójką oraz czarną sukienkę przewiązana w pasie czarnym skórzanym paskiem. Sukienka o motywach grochów oraz łezek. Na prawej dłoni ubraną ma skórzano bransoletę z srebrnymi aplikacjami. W dłoni trzyma okrągły, drewniany, pusty pojemnik z drewnianą rączką. Postaci są zwrócone ku sobie twarzami. Uśmiechają się.

Datowanie: ok. 1958 r.

Potworowski 14

Fot. 14

Zdjęcie z sesji fotograficznej Potworowskich przygotowanej tuż po powrocie T. P. Potworowskiego do Polski na terenie Kleparza w Krakowie. Na zdjęciu pojawia się T. P. Potworowski ze swoją drugą żoną Doreen Heaton Potworowską. Znajdują się na placu targowym, na którym stoją konie z wozami oraz wiklinowe kosze ze słomą. W tle pojawiają się klepiska, drzewa oraz spacerujący ludzie. Postaci stoją za sobą. Kobieta zwrócona jest w lewym kierunku. Mężczyzna patrzy wprost w obiektyw. Marszczy czoło, na jego twarzy pojawia się grymas. Potworowski ubrany jest w jasno-beżowy garnitur. Obie ręce trzyma w kieszeni.  Doreen ubrana jest w jasny, sięgający łydek płaszcz ze stójką oraz czarną sukienkę przewiązana w pasie czarnym skórzanym paskiem. Sukienka o motywach grochów oraz łezek. Na lewej nadgarstku widać drobny, okrągły zegarek ze skórzanym paskiem. Na serdecznym palcu lewej dłoni nosi srebrny pierścionek z okrągłym oczkiem. W dłoni trzyma okrągły, drewniany, pusty pojemnik z drewnianą rączką.

Datowanie: ok. 1958 r.

Back to top
pl_PLPolish