– Festiwal Trzech Kultur 2021

Plakat na Festiwal Trzech Kultur 2021 u góry tytuł wystawy plenerowej Odkrywamy przeszłość. Wielokulturowość w trzech słowach...

Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w Festiwalu Trzech Kultur 2021!W tym roku w ramach wydarzeń towarzyszących Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego przygotowało wystawę plenerową pt. „Odkrywamy przeszłość. Wielokulturowość w trzech słowach…ˮ.

Prezentowana ona będzie od 3 września 2021 r. przed budynkiem muzeum (ul. Ratuszowa 2).

Plakat na Festiwal Trzech Kultur 2021 u góry tytuł wystawy plenerowej Odkrywamy przeszłość. Wielokulturowość w trzech słowach...

Wystawa prezentowana z okazji Festiwalu Trzech Kultury w Kępnie 2021 – to ekspozycja, której trzon stanowią dzieje wielokulturowości naszego regionu. Trzy słowa, które składają się na zróżnicowanie narodowe i religijne w dziejach miasta to społeczność żydowska, ewangelicka i katolicka. Za sprawą tej różnorodności przypadł rozkwit działań w życiu społecznym i kulturalnym. Miasto jest przestrzenią, gdzie różnorodność, odmienność jest czymś całkowicie naturalnym. Ludzie w mieście różnią się między sobą na każdym niemal poziomie: statusu społecznego, pochodzenia, religii czy języka. Tak więc współczesna wielokulturowość istnieje znacznie wcześniej, niż stała się przedmiotem badań oraz decyzji politycznych. I wbrew utartym poglądom sąsiadujące ze sobą kultury nie tylko żyją obok siebie, ale są od siebie współzależne.

W Kępnie mieszkańcy trzech wyznań otrzymali dogodne warunki do kultywowania swoich wyznań, prowadzenia interesów i wykonywania działań społecznych. Nasze miasto od samego początku jako forma organizacji życia społecznego było przestrzenią spotkań i kontaktów międzykulturowych. Dlatego tak ważna jest przeszłość i teraźniejszość dziejów naszego regionu w kontekście różnorodności by w przyszłości postawa kolejnych pokoleń była otwarta na różnice kulturowe i gotowa do uczenia się o nich.

Zachęcamy do udziału!

About Author

Back to top
pl_PLPolish