– Dzień Kobiet

Strona dodatku do Nowego Przyjaciela Ludu pn. Świat i Kobieta

„Rozgłos i sława przemija tak marnie,

Jak tuman pyłu, którym wicher kręci…

Choć nagle cały widnokrąg ogranie,

Znikając z oczu, znika i z pamięciˮ.

Adam Asnyk

Dziś to kobiet święto. Dla każdej kobiety z krańca świata. My w tym momencie ten kraniec odczuwamy wyjątkowo blisko, bo tuż przy naszej wschodniej granicy. Post na to wydarzenie przygotowywany był zupełnie inny. Jednak ze względu na panującą tak trudną sytuację łamie nam się serce, widząc tyle dzielnych kobiet walczących o wolność swojego kraju. Nie mogliśmy pominąć tych ostatnich wydarzeń w codziennej pracy. Jeszcze dobrze pamiętamy opowieści o ciężkich czasach okupacji w naszym kraju. Wiemy jak wiele zawdzięczamy naszym przodkiniom i jesteśmy im za to wdzięczne. Dlatego obecnie pragniemy wyrazić solidarność z dzielnymi kobietami z Ukrainy w obliczu militarnej agresji Rosji. Podziwiamy Was za walkę z wrogiem w bezpośrednim starciu i pomimo zagrożenia trwacie na swoich posterunkach oraz za wytrwałość i siłę w odnajdywaniu schronienie dla siebie i bliskich.

Chcemy także uczcić to święto w nasz muzealny sposób. Mamy przyjemność zaprezentować nowe eksponaty, które znalazły się w zbiorach instytucji za sprawą daru przekazanego przez kobietę. Muzealia, które do nas trafiły to perełki z działu poligrafii, czyli dwa numery dodatku do „Nowego Przyjaciela Luduˮ o nazwie Świat i kobieta „Z Bogiem dla Ojczyznyˮ z 1934 roku numer 1 i 3. Zachęcamy do zapoznania się z ich treścią. Wiele jest w nich interesujących wątków, a szczególnie utożsamiamy się z jednym zdaniem zawartym w artykule, który brzmi: „W pierwszym numerze, rozpoczynającym ten rok nowy, redakcja śle Wam, drogie Czytelniczki, serdeczne „Szczęść Bożeˮ i to nie tylko na rok obecny, ale zawsze, stale, w długie jeszcze lat szeregi…ˮ.

Składamy najlepsze życzenia wszystkim kobietom. Przy okazji przesyłamy szczególne podziękowania dla każdej Pani, która odwiedziła Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego i wsparła nas w różnych sferach działalności.

Slava Ukraini! #StandWithUkraine

Strona dodatku do Nowego Przyjaciela Ludu pn. Świat i Kobieta

Strona 2 dodatku

Strona 3 dodatku

Strona 4 dodatku

Świat i Kobieta nr 3
Strona druga dodatku nr 3

Dodatek numer 3 strona 3

Strona 4 dodatku nr 3

About Author

Back to top
pl_PLPolish