To już za nami! 28 października 2021 r. o godz. 18:00 odbyło się spotkanie promocyjne 6 Rocznika Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego.
Tegoroczna publikacja jest już szóstą z serii wydawanej regularnie przez nasze Muzeum. Podczas spotkania niezwykle ciekawe przemówienie dotyczące odrodzenia państwa polskiego po 1918 roku miał dr hab. Tomasz Głowiński, profesor na Uniwersytecie Wrocławskim, którego główną specjalizacją jest historia gospodarcza Polski oraz historia współczesnej wojskowości.
Głos zabrali również autorzy tekstów, z których składa się 6 Rocznik Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego. Pierwszy wystąpił Pan Kazimierz Cieplik omawiając swoje artykuły: Historia karczmy w Bralinie oraz Tajemnica cmentarza w Nosalach.
Następnie głos zabrał Łukasz Kamiński na temat artykułów: Portret łowczego łęczyckiego Aleksandra Szembeka (około 1675-1734). Przyczynek do genezy rodu Szembeków w Polsce i na Ziemi Kępińskiej oraz Drzeworyty Antoniego Serbeńskiego i dr Jan Wyżykowski w Ostrzeszowie. Przyczynek do geologii południowej Wielkopolski i genezy polskiego Zagłębia Miedziowego.
Pani Krystyna Sumisławska opowiadała o zasłużonym mieszkańcu Kępna Mieczysławie Depczyńskim, dzięki któremu napisała artykuł Ruch ludowy na terenie Kępna i powiatu kępińskiego w okresie międzywojennym.
Kolejno wystąpił Pan Marian Kucharzak zachęcając do zapoznania się z artykułem 100. rocznica powrotu ziemi bralińskiej do Macierzy, 18 stycznia 2020 r.
Na koniec Pani Renata Adamska opowiadając o obecnej działalności kulturalnej polecała swój artykuł Kępińskie Koło Literatów. W pokłonie kulturze słowa.
Jeszcze raz dziękujemy autorom i autorkom, którzy są mieszkańcami Ziemi Kępińskiej lub okolic, regionalistami, miłośnikami Kępna, a owe zamiłowanie przekazują w swoich tekstach. Gdyby nie trud pisarzy i pisarek, którzy przekazali swoje prace do szóstej edycji naszego rocznika nie moglibyśmy zagłębiać wiedzy o naszej Małej Ojczyźnie.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych po odbiór papierowej wersji 6 Rocznika Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego w siedzibie instytucji.