– 5 Rocznik Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego

plakat rocznik 5

Bardzo miło jest nam poinformować o publikacji on-line V Rocznika Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego.

Ze względu na okoliczności podzielimy się nim z Wami na ten moment w wersji elektronicznej.

Natomiast miłośnicy zapachu świeżych książek będą musieli nieco poczekać na tradycyjnie wydany Rocznik.

Piąte wydanie publikacji zawiera teksty o różnej tematyce i charakterze uzależnionych oczywiście od autorów,

a są nimi: Kazimierz Cieplik, Łukasz Kamiński, Mirosław Łapa, Marian Lorenz, Sławomir Kasztelan oraz Wacław Majchrzak i Marian Kucharzak.

Rocznik otwiera rozbudowane słowo wstępne profesora Grzegorza Straucholda z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Pośród tekstów znajdziemy biografie dwóch zasłużonych osób związanych z Ziemią Kępińską – Aleksandra Szembeka i księdza Piotra Musiały.

Kolejne dotyczą wydarzeń mających miejsce w powiecie. Są to na przykład Volksdeutsche czy choroby i epidemie, które w tym przypadku zostały opisane przez fakt istnienia ksiąg metrykalnych.

Następne artykuły dostarczają informacji o dobroczynności i życiu społecznym w latach 1816 – 1854, a także o nadawaniu imion, które miały odróżnić dzieci polskie od niemieckich.

Ostatnim ale ponadczasowym jest „Piosenka Jubileuszowa” Władysława Turowskiego oraz jej geneza, poprzez którą stała się Hymnem Kępna.

Mamy nadzieję, że będzie to dla wszystkich naszych Czytelników wielka przyjemność przeczytania każdego artykułu stworzonego z pasji do odkrywania historii regionu.

Życzymy miłej lektury!

Wersja dostępna w załączniku poniżej.