– 360. rocznica nadania Kępnu praw miejskich #zabytkinaratuszowej2

Fotografia rynku w Kępnie, na pierwszym planie wozy wojskowe, bryczka z końmi w oddali budynki kamienice, wieża kościoła

Każda ważna rocznica jakiegoś wydarzenia powoduje pewne refleksje na temat zachodzących zmian w otaczającej nas rzeczywistości. Jak na przestrzeni tych mijających lat w historii przemieniło się nasze życie codzienne. Taki jest właśnie dla nas rok 2021, który dobiega końca. Ale zbliżający się koniec należy do tego wyjątkowego momentu, kiedy to przypada 360. rocznica nadania Kępnu praw miejskich.

Z tej okazji przygotowaliśmy niesamowitą akcję pod nazwą #zabytkinaratuszowej2 w ramach której prezentować będziemy nasze nowe zabytki. Trafiły one do zbiorów muzealnych i nie możemy ich zachować tylko dla siebie. Dlatego w najbliższym czasie by świętować zbliżające się obchody odkrywać będziemy kolejne muzealia.

Śledźcie nas koniecznie, bo każda pamiątka tworzy historię tego MIASTA.

1. Jadwiga Matczak w przydomowym ogródku, lata 1946-1950, w tle Synagoga.

Kobieta stojąca na podwórku w tle Synagoga

2. Jadwiga Matczak, w tle dom przy ul. Sienkiewicza 45.

Kobieta stojąca w ogórdku za nią budynek

3. Rynek w Kępnie, 1 września 1939 r.

Rynek w Kępnie na środku stoją samochody wojskowe

4. Od prawej Józef Matczak, Jadwiga Matczak, Kazimiera Lepka, Edmund Lepka, Józef Nawrot, Edmund Matczak.

Grupa osób stojąca przed drzwiami zabytkowymi

5. Strażnicy ogniowi z kępińskiej Ochotniczej Straży Pożarnej, zdjęcie pamiątkowe z Ogólnopolskiego Zjazdu Delegatów OSP, lata 1927-1934, Kraków przed Kaplicą Zygmuntowską na Wawelu.

Dwóch wojskowych stojąca przed Zamkiem Królewskim na Wawelu

6. Sklep Józefa Matczaka, zdjęcie z lat 1932-1935, adres w 1946 roku Armii Czerwonej 6.

Trzy panie stojące w drzwiach do sklepu

7. Fotografia klasy z rocznika 1912 uczniów przed wejściem do budynku Państwowego Gimnazjum w Kępnie, zdjęcie z lat 1929-1930.

Zdjęcie klasy na środku dwóch nauczycieli

8. Gruß aus Kempen, Wartheland – Beethovenstraße obecnie ulica ks. Piotra Wawrzyniaka.

Ulica Warszawska w Kępnie zdjęcie z lat wojennych

9. Rynek w Kępnie, Gruß aus Kempen, Wartheland – Ring.

Rynek w kępnie zdjęcie kamienic

10. Członkowie Towarzystwa Sokół, zdjęcie z lat 1935-1938. Na pierwszym krześle z lewej strony Mieczysław Kowalek, w drugim rzędzie pierwszy z prawej Edmund Matczak, w trzecim rzędzie drugi z lewej Edmund Lepka.

Fotografia towarzystwa Sokół

11. Willa na rogu ulicy Dąbrowskiego i Sienkiewicza, lata 1936-1939, dawniej Willa Białeckich.

Dom mieszkalny w Kępnie

12. Strażnicy ogniowi z kępińskiej Ochotniczej Straży Pożarnej, zdjęcie pamiątkowe z Ogólnopolskiego Zjazdu Delegatów OSP, lata 1927-1934, Kraków przed Kaplicą Zygmuntowską na Wawelu.

Żołnierze w mundurach na Zamku Królewski na Wawelu