– 31. rocznica pierwszych wyborów do samorządu terytorialnego

Zdjęcie Ratusza w Kępnie z lat 90.

Ważna data w kalendarzu!To właśnie dziś jest 31. rocznica pierwszych wyborów samorządowych.27 maja 1990 r. odbyły się pierwsze wolne wybory do samorządu terytorialnego. Sejm rozpoczął prace legislacyjne nad reformą samorządową już w styczniu 1990 r. 8 marca 1990 r. izba uchwaliła pakiet ustaw wprowadzających reformę, w tym ustawę o zmianie konstytucji, ustawę o samorządzie terytorialnym oraz ordynację wyborczą do rad gmin. W gminach do 40 tys. mieszkańców radnych wybierano w okręgach jednomandatowych, a w gminach większych – na zasadzie proporcjonalności. Były to pierwsze w pełni wolne i demokratyczne wybory w Polsce po II wojnie światowej.

za. Daria Nałęcz, Tomasz Nałęcz: Czas przełomu. 1989–1990. Warszawa, 2019.

💐Na pamiątkę tego wydarzenia w 2000 r. Sejm ustanowił Dzień Samorządu Terytorialnego, który obchodzony jest właśnie dziś. Z tej okazji pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia wszystkim przedstawicielom kępińskiego samorządu. Życzymy kolejnych zrealizowanych projektów, nieustającej wytrwałości i determinacji, a przede wszystkim satysfakcji z pełnienia tych ważnych społecznych ról. Niech Wasze działania zawsze będą zauważone i docenione. Dzień dobry w Kępnie

,,Przypomnijmy sobie rok 1990!” Z okazji 31. rocznicy pierwszych wyborów do samorządu terytorialnego Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego zaprosiło do udziału w akcji “Przypomnijmy sobie rok 1990!”. Bardzo dziękujemy za wszystkie nadesłane fotografie. Zapraszamy do zapoznania się z kilkunastoma historycznymi migawkami ukazującymi ten przełomowy dla Kępna i całego kraju rok. Zachęcamy również do podzielenia się swoimi refleksjami oraz wspomnieniami dotyczącymi ujętych na fotografiach postaci, budynków oraz wydarzeń.

Szczególne podziękowania składamy: Panu Jarosławowi Skibie JSK old fotoreporter Jarosław Skiba JSK old fotoreporter Jarosław Skiba, Panu Marianowi Lorenzowi, Pani Krystynie Sumisławskiej.

Dziękujemy za udostępnienie fotografii pochodzących z Państwa zbiorów.

Wybory do MKO "Solidarność". Kępno 16.02.1990 r.

1. Wybory do MKO “Solidarność”. Kępno 16.02.1990 r.

Fot. ze zbiorów Jarosława Skiby.

Wybory do MKO "Solidarność". Kępno 16.02.1990 r. fot. ze zbiorów Jarosława Skiby

2. Wybory do MKO “Solidarność”. Kępno 16.02.1990 r.

Fot. ze zbiorów Jarosława Skiby.

Min. edukacji narodowej prof. Henryk Samsonowicz w Kępnie 1990 r. fot. ze zbiorów Jarosława Skiby

3. Min. edukacji narodowej prof. Henryk Samsonowicz w Kępnie 1990 r.
Fot. ze zbiorów Jarosława Skiby.

4. Min. edukacji narodowej prof. Henryk Samsonowicz w Kępnie 1990 r.

I Sesja Rady Gminy i Miasta Kępno. 7.06.1990 r. fot. ze zbiorów Jarosława Skiby

5. I Sesja Rady Gminy i Miasta Kępno. 7.06.1990 r.

fot. ze zbiorów Mariana Lorenza

6. Fot. ze zbiorów Mariana Lorenz

7. Fot. ze zbiorów Mariana Lorenz

8. Fot. ze zbiorów Mariana Lorenz

9. Fot. ze zbiorów Mariana Lorenz

10. Fot. ze zbiorów Mariana Lorenz

11. Fot. ze zbiorów Mariana Lorenz

12. Fot. ze zbiorów Mariana Lorenz

13. Fot. ze zbiorów Mariana Lorenz

14. Fot. ze zbiorów Mariana Lorenz

fot. ze zbiorów Krystyny Sumisławskiej Zdjęcie z nadania imienia Marii Fredrów hr. Szembekowej Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kępnie 16.VI.1990 r.

15. Fot. ze zbiorów Krystyny Sumisławskiej
Zdjęcie z nadania imienia Marii Fredrów hr. Szembekowej Samorządowej Bibliotece Publicznej w Kępnie 16.VI.1990 r.

Leave Comment