Z kart historii - 17 października

Z kart historii

👉W sobotę 17 października minęło 89 lat od daty urodzenia Stanisława Mędla z Osin. Jego życie od początku związane było z handlem bądź finansami. W 1949 roku ukończył Szkołę Przysposobienia Handlowego w Kępnie. Rok później rozpoczął pracę zawodową w Inspektoracie Powiatowym PZU w Kępnie.

Był pracowitym fachowcem, cenionym i bardzo szanowanym przez pracowników. Miało to znaczenie, gdyż w 1968 roku został kierownikiem Banku Ludowego SOP w Kępnie, a później dyrektorem. Dał się poznać jako dbający o warunki pracy i dzielący się z innymi doświadczeniem zawodowym. Poza pracą zawodową był aktywnym działaczem społecznym w Kępnie. Pełnił takie funkcje jak: sekretarz Koła ZSL w Osinach, przewodniczący Komisji Rewizyjnej Powiatowego Zarządu Spółdzielni Uczniowskich. Kilka lat zasiadał w radzie i dwie kadencje przewodniczył Miejsko-Gminną Radą Narodową w Kępnie.

Był inicjatorem wielu przedsięwzięć między innymi budowy domu strażaka oraz elektryfikacji i wodociągowania wsi.

Stanisław Mędel za swoje zasługi zawodowe i społeczne odznaczony został odznaczeniami resortowymi w tym Odznaką Za Zasługi Dla Województwa Kaliskiego, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

📸Fot. Materiały ze zbiorów MZK

 • Polityka prywatności

  Copyright Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego        © 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone.

 • BIP

 • Deklaracja dostępności
 • Godziny otwarcia muzeum

  poniedziałek, sobota - nieczynne

  wtorek - piątek - od 10:00 do 16:00

  niedziela - od 11:00 do 16:00

   

 • Realizowane projekty

  Noc Muzeów 2014 Kępińskie detale Kępno - jedna historia Folklor ziemi kępińskiej  Potworowski jest w mieście - konkurs na projekt i wykonanie muralu XXV Plener Malarski Cyfrowe archiwum 

 • Partnerzy

  Urząd Miasta i Gminy Kępno Kępiński Ośrodek Kultury Stowarzyszenie Kępno Socjum i okolice Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kępnie Stowarzyszenie Kulturalne EURO-ART