Synagoga

Pierwsza, drewniana bożnica w Kępnie powstała pod koniec XVII wieku na podstawie przywileju biskupa wrocławskiego z 1689 roku, który zezwalał kępińskim Żydom na swobodne wykonywanie praktyk religijnych.

Obecna murowana synagoga została wzniesiona w latach 1814-1815 przez mistrzów murarskich Fryderyka Wilhelma i Karola Fryderyka Schefflerów z Brzegu, z którymi gmina żydowska zawarła w 1814 roku kontrakt. Synagogę wzniesiono na miejscu wspomnianej zrujnowanej drewnianej bożnicy.

Synagogę ukończono w 1815 roku zgodnie z kontraktem, który przewidywał czas budowy na rok i trzy miesiące. Na przełomie roku 1815/1816 postawiono w niej szafę ołtarzowa Aron Hakodesz. W 1879 roku obok synagogi powstał dom modlitwy gminy żydowskiej.

Bożnica po raz pierwszy była odnawiana w roku 1893, a następnie w roku 1926. Podczas tego remontu usunięto miedzy innymi sygnaturkę z dachu. Budynek został na nowo otynkowany na zewnątrz i odmalowany wewnątrz. Z tego okresu pochodziły najprawdopodobniej, nieistniejące już, iluzjonistyczne polichromie w postaci kanelowanych pilastrów. Robotami kierował budowniczy Karol Weber z Kępna.

W czasie okupacji niemieckiej bożnica utraciła swoja dotychczasowa funkcję i została zamieniona na ujeżdżalnię koni. Wówczas została doszczętnie zrujnowana, pozbawiona całego wewnętrznego wystroju, zniszczono bimę i Aron Hakodesz.

Po wojnie synagoga użytkowana była jako magazyn mebli.

W 1974 roku synagoga w Kępnie spaliła się, całkowitemu zniszczeniu uległa więźba dachowa i wnętrze.

 

 

(Lazzeri Katarzyna, Synagoga w Kępnie, Uniwersytet Wrocławski, Wrocław 2005, niepublikowana praca licencjacka dostępna w bibliotece muzeum)

 

Adres: ul. Łazienkowa 4,

63-600 Kępno

 • Polityka prywatności

  Copyright Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego        © 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone.

 • BIP

 • Deklaracja dostępności
 • Godziny otwarcia muzeum

  poniedziałek, sobota - nieczynne

  wtorek - piątek - od 10:00 do 16:00

  niedziela - od 11:00 do 16:00

   

 • Realizowane projekty

  Noc Muzeów 2014 Kępińskie detale Kępno - jedna historia Folklor ziemi kępińskiej  Potworowski jest w mieście - konkurs na projekt i wykonanie muralu XXV Plener Malarski Cyfrowe archiwum 

 • Partnerzy

  Urząd Miasta i Gminy Kępno Kępiński Ośrodek Kultury Stowarzyszenie Kępno Socjum i okolice Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kępnie Stowarzyszenie Kulturalne EURO-ART