Pierwszy tydzień ferii 2020 r. w Muzeum

Tato, Mamo - Chodźmy do Muzeum  - RODZINNE WTORKI W MUZEUM

- zajęcia dla rodziców z dziećmi (5 - 9 lat)

28.01 - 11:00 do 12:30 "Po nitce do kłębka" -  artystyczne warsztaty tworzenia kolażu.

Czy można stworzyć obraz ze sznurków?

Czym jest kolaż i co ma wspólnego z morskimi podróżami Tadeusza Piotra Potworowskiego?

Zapraszamy na wyjątkową artystyczną zabawę polegającą na tworzeniu kolażów z kolorowych sznurków i nici.  W czasie zajęć poznamy pojęcie abstrakcji, dowiemy się czym jest kolaż, a podczas zabawy przy pudle sensorycznym zgadniemy z jakich materiałów Potworowski mógłby zbudować swoje obrazy.

Raz, Dwa, Trzy zwiedzasz TY!  - ŚRODOWE ZABAWY MUZEALNE

- zajęcia dla grup przedszkolnych i szkolnych (5 - 9 lat), godziny zajęć: 9:00 - 10:00   i   11:00 - 12:00

29.01 - "Zaplątani"-  artystyczne warsztaty tworzenia kolażu.

Co ma wspólnego spiralnie zawinięte liście z twórczością T, P. Potworowskiego?

Czym jest abstrakcja  i w jaki sposób stworzyć pejzaż przy użyciu samych figur geometrycznych?

Podczas feryjnej  lekcji muzealnej przybliżymy postać  T. P. Potworowskiego, zapoznamy uczestników z pojęciem: kolaż, abstrakcja, płaszczyzna, faktur. Za pomocą zmysłu dotyku doświadczymy naturalnych materiałów, których artysta używał do tworzenia obrazów, a bawiąc się różnego koloru i grubością sznurkami oraz nićmi stworzymy wyjątkowe kolaże, do powstania których zainspiruje nas niezwykły świat natury.

W ferie nie ma nudy! - CZWARTKOWA WALKA Z FERYJNĄ NUDĄ

- zajęcia dla młodzieży - grup oraz indywidualnych zwiedzający (10-17 lat),

30.01. -  11:00 do 12:30 "W pracowni artysty...opowieść jamnika Betty" - opowiadamy historię życia i twórczości T. P. Potworowskiego w technice animacji poklatkowej.

Jak wyglądało życie Tadeusza Piotra Potworowskiego w Grębaninie?

Czym zasłyną pracując na terenie naszego miasta?

Kogo zapraszał do swojej pracowni w Czerwonej Willi i jakie obrazy malował w tym okresie?

Zapraszamy na wyjątkową podróż w czasie do grębanińskiej pracowni T. P. Potworowskiego! Naszym przewodnikiem po atelier malarza będzie jego ukochany jamnik -Betty. Podczas zajęć poznamy historię T. P. Potworowskiego. Obejrzymy  jego obrazy z lat 30tych i stworzymy niezwykłą opowieść o artyście w technice animacji poklatkowej

Pogadajmy o historii -PIĄTKOWE WYKŁADY PRZY DOBREJ KAWIE

- wykłady dla seniorów

31.01 11:00 do 12:00 " Słońce i księżyc zamiast zegara, pory roku zamiast kalendarza -  czyli o czasie zwykłym i niezwykłym w kulturze ludowej.

Czy zegar i kalendarz są potrzebne w życiu?

Czy można odmierzyć czas nie używając ich?

W kulturze ludowej świetnie radzono sobie bez tych wynalazków. Wystarczyło się rozejrzeć. Obserwować przyrodę, pogodę i zwierzęta. Słońce zanim wstanie i rozpocznie dzień musi wygrać codzienną walkę z mrokiem. Wygrywa ją każdego dnia – bo pojawia się na niebie.