Muzeum Wykreowane - fotorelacja

 

MUZEUM WYKREOWANE: Zobacz, poczuj, dotknij i usłysz.
 
🖍🖌Przedstawiamy fotorelację z bardzo wyjątkowego wydarzenia, podczas którego uczestnicy wykazali się niesamowitą kreatywnością i zaangażowaniem. Mamy nadzieję, że czas spędzony w Muzeum przyniósł wiele nowych doświadczeń i refleksji nad barierami jakie napotykamy w kulturze oraz pozwolił na pogłębienie wrażliwości w odbiorze sztuki.
 
Liceum Ogólnokształcące nr I w Kępnie
Środowiskowy Dom Samopomocy w Osieku z filią w Czastarach i Chróścinie
Całodzienny Klub Seniora ,,Pod Żurawiem"
Środowiskowy Dom Samopomocy Kępno
 
11 września w Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego rozpoczął się cykl warsztatów skierowanych do różnych grup odbiorczych: dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów i osób z niepełnosprawnością. Projekt powstał dzięki współpracy z Fundacją Santander Bank Polska S.A. im. Ignacego Jana Paderewskiego, która jest organizatorem konkursu grantowego „TU MIESZKAM, TU ZMIENIAM”.
W ramach przyznanego grantu Muzeum zorganizowało w piątek szereg zajęć skierowanych do wybranych grup. Pierwszą grupą, która o 9:00 miała okazję wysłuchać wykładu pt. „Polski język migowy – odrębny, piękny, dyskryminowany” była młodzież z Liceum Ogólnokształcącego Nr 1 w Kępnie. Weronika Szymańska, która wygłaszała wykład jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim i obecną studentką filologii polskiego języka migowego również na tym uniwersytecie. Wykład rozpoczął się krótkim wprowadzeniem do tematyki języka migowego. Następne aspekty, które zostały poruszone to między innymi środowisko Głuchych, sztuka Głuchych a także bariery, z którymi spotykają się osoby niepełnosprawne.
W czasie trwania wykładu swoją wizytę w Muzeum zaczęły osoby niepełnosprawne. Pierwszym zajęciem dla nich była audiodeskrypcja. Polegała na słuchaniu opisów wybranych obrazów Tadeusza Piotra Potworowskiego a następnie odnajdowaniu ich w sali wystawowej. Następnie uczestnicy zabawy zostali zaproszeni na warsztaty plastyczne pt. „Wspomnienia z podróży w Muzeum”. Tworzyli kolorowe kolaże z użyciem tkanin, produktów spożywczych i artystycznych.
W tym samym czasie kolejna grupa niepełnosprawnych osób słuchała wykładu o języku migowym. Po prelekcji grupa udała się na płytę Rynku w Kępnie, gdzie rozpoczynały się kolejne warsztaty „Weduta – pejzaż przedstawiający scenę miejską wokół twórczości T. P. Potworowskiego”. Wcześniej przed budynkiem instytucji przygotowane zostały cztery ogromne podobrazia rozstawione na sztalugach. Zadaniem uczestników było namalowanie tego, co widzą przed sobą – czyli cztery strony miasta z perspektywy jednego miejsca – rynku.
Ostatnia grupa – seniorzy, po wysłuchaniu przemówienia udali się przed budynek Muzeum. Tam czekały na nich stanowiska z plastrami drewna oraz młotkami. Rozpoczęły się warsztaty na świeżym powietrzu nazwane: „Skarbnica natury – warsztat abstrakcyjnego dzieła”. Wszystkie zajęcia zakończyły się o godzinie 18:00.
Podczas całego wydarzenia mieliśmy przyjemność gościć przedstawicieli Publicznej Biblioteki Pedagogicznej Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego w Kaliszu Filia w Kępnie. W trakcie wydarzenia zostały zaprezentowane zbiory podejmujące tematykę m.in. niepełnosprawności oraz zaburzeń integracji sensorycznej, które były doskonałym dopełnieniem przedsięwzięcia. Bardzo dziękujemy za chęć współpracy! Mamy nadzieję, że w przyszłości będzie ona kontynuowana!
 
PBP Książnica Pedagogiczna w Kaliszu. FILIA W KĘPNIE
Fundacja Santander Bank Polska
#tumieszkamtuzmieniam
Pracownia Lingwistyki Migowej
Pracownia Lingwistyki Migowej
Weronika Maria Szymańska
Billie Sparrow Vroobelek

 

 • Polityka prywatności

  Copyright Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego        © 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone.

 • BIP

 • Deklaracja dostępności
 • Godziny otwarcia muzeum

  poniedziałek, sobota - nieczynne

  wtorek - piątek - od 10:00 do 16:00

  niedziela - od 11:00 do 16:00

   

 • Realizowane projekty

  Noc Muzeów 2014 Kępińskie detale Kępno - jedna historia Folklor ziemi kępińskiej  Potworowski jest w mieście - konkurs na projekt i wykonanie muralu XXV Plener Malarski Cyfrowe archiwum 

 • Partnerzy

  Urząd Miasta i Gminy Kępno Kępiński Ośrodek Kultury Stowarzyszenie Kępno Socjum i okolice Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kępnie Stowarzyszenie Kulturalne EURO-ART