Dotykając horyzontu poznania. Pejzaże Tadeusza Piotra Potworowskiego

„Chodzi o to, ażeby dojść z malarstwem swoim do ściany – nic więcej. Do ściany świata. Samo to, co się maluje, nie ma prawa znaczenia – o to tylko chodzi, żeby jak najdalej to malarstwo zanieść. Płótno musi być umieszczone jak najdalej, na samym horyzoncie, na krańcu pojmowania. Są to mury świata, na których wystarczy pracować jak robotni, dotykać ich powierzchni, dziury łatać, nierówności gładzić; sam fakt, że jest to płótno tak szalenie dalekie, i że do niego udało się dojść – stworzy obraz wstrząsający. Zawsze ustawiam moją deskę, czy moje płócienko, na końcu, na granicy tak dalekiej jak tylko moje pojmowanie sięga. Na granicy świata”.

Tadeusz Piotr Potworowski

 

„Dotykając horyzontu poznania. Pejzaże T.P. Potworowskiego” – wystawa, która odbyła się w piątek 14.09.2018r .o godzinie 18:00 w siedzibie  Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego w Kępnie.

Podczas uroczystego otwarcia ekspozycji Lech Kokociński, członek Rady Muzeum, przekazał Burmistrzowi Piotrowi Psikusowi winietę "Nowego Przyjaciela Ludu". Następnie odbył się wykład Agnieszki Salamon-Radeckiej z Muzeum Narodowego w Poznaniu na temat litografii Potworowskiego.

 

Tadeusz Piotr Potworowski – pisarz,  twórca scenografii teatralnych, pedagog i niewątpliwie jeden z czołowych przedstawicieli polskiego malarstwa nowoczesnego jest dla wielu wzorem artysty nowoczesnego i niepokornego, wiecznie podążającego drogą artystycznej rewolucji w poszukiwaniu własnej formuły wypowiedzi malarskiej. Jednym z najważniejszych źródeł inspiracji dla artysty stała się natura. Uchwycenie jej zróżnicowanego, ulotnego i niezwykle sensualnego portretu okazało się być dla Potworowskiego najważniejszym zadaniem jakiego malarz podejmował się przez cały okres swojej twórczości.

Wystawa: „Dotykając horyzontu poznania. Pejzaże T.P. Potworowskiego to przegląd najciekawszych realizacji pejzażowych pochodzących ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego w Kępnie, począwszy od prac wykonywanych na papierze, mających charakter studyjnych, kameralnych portretów bliskich, skończywszy na potężnych realizacjach, bliższych formule malarstwa abstrakcyjnego. Eksponowane w chronologicznym porządku prace, obrazują zawiłą artystyczną drogę jaką artysta musiał przebyć, by dotrzeć w swojej twórczości do horyzontu malarstwa przedstawiającego, którego kraniec wyznacza abstrakcja.

Prezentowana w ramach obchodów 120-lecia urodzin artysty wystawa ,,Dotykając horyzontu poznania. Pejzaże T.P. Potworowskiego” jest również idealną okazją do przywołania sylwetki jednego z najważniejszych rewolucjonistów malarstwa pejzażowego w kontekście jego powiązań z Kępnem oraz Grębaninem. Stały się one dla Tadeusza Piotra Potworowskiego miejscami szczególnie intensywnej działalności malarskiej, społecznej oraz kuratorskiej dzięki przyjęciu posady pierwszego kustosza i jednocześnie dyrektora Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego, które w 2018 roku obchodzi 80-lecie powstania.

 

,,Dotykając horyzontu poznania. Pejzaże T.P. Potworowskiego”

Wystawa prac ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego w Kępnie.

Czas trwania wystawy: 14 września – 14 listopada 2018 rok.

Kurator wystawy: Joanna Kwaśna.

 

Tadeusz Piotr Potworowski – 14 VII 1898- 24 IV 1962 Warszawa.  Malarz, pisarz  twórca scenografii teatralnych, pedagog, jeden z czołowych przedstawicieli polskiego malarstwa nowoczesnego. Członek Komitetu Paryskiego oraz początkowo reprezentant nurtu kolorystów. Emigruje w czasie II wojny światowej  do Szwecji i Wielkiej Brytanii, gdzie od 1948 był prof. ASP w Corsham k. Bath. Od 1956 członek Royal West of England Academy oraz przedstawiciel nowoczesnej doktryny dotyczącej malarstwa pejzażowego głoszonej przez London Group. Po powrocie do kraju w 1958, profesor PWSSP w Gdańsku i Poznaniu. Twórca nastrojowych pejzaży, portretów oraz aktów  wnętrz. Jego obrazy charakteryzowały się wybitnymi wartościami kolorystycznymi, redukcją formy, płaskim sposobem operowania plamą barwną. Od 1956 prace artysty  zmierzają w kierunku abstrakcji. Obrazy Potworowskiego eksponowane były na wielu prestiżowych wystawach w kraju i na świecie, m.in. w Documenta II w Kassel (1959), XXX Biennale w Wenecji (1960), gdzie zdobył nagrodę: Muséed’ArtModerne w Paryżu (1961), Museum of Modern Art w Nowym Jorku (1961). Prace artysty znajdują się w kolekcjach prywatnych i publicznych m.in. w Tate Gallery StIves, Bristol City Art Gallery, Royal West of England Academy oraz w wielu muzeach m.in. Muzeum Narodowym w Warszawie, Poznaniu i Krakowie.

  • Polityka prywatności

    Copyright Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego        © 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  • BIP

  • Deklaracja dostępności
  • Godziny otwarcia muzeum

    poniedziałek, sobota - nieczynne

    wtorek - piątek - od 10:00 do 16:00

    niedziela - od 11:00 do 16:00

     

  • Realizowane projekty

    Noc Muzeów 2014 Kępińskie detale Kępno - jedna historia Folklor ziemi kępińskiej  Potworowski jest w mieście - konkurs na projekt i wykonanie muralu XXV Plener Malarski Cyfrowe archiwum 

  • Partnerzy

    Urząd Miasta i Gminy Kępno Kępiński Ośrodek Kultury Stowarzyszenie Kępno Socjum i okolice Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kępnie Stowarzyszenie Kulturalne EURO-ART

     

     

  • Sponsorzy

    Prenumeraty Magazynu Żydowskiego "Chidusz"

Muzeum Ziemi Kępińskiej

Muzeum Ziemi Kępińskiej
im. T. P. Potworowskiego
ul. Ratuszowa 2, 63-600 Kępno
tel.: (62) 782 30 58
muzeum@muzeumkepno.pl

Script logo