– 14.06.1898 T. P. Potworowski

Portret T. P. Potworowskiego z napisem 14.06.1898 r.

🎨14 czerwca to szczególny dzień dla Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego. Dlaczego? Tego dnia 126 lat temu urodził się Tadeusz Piotr Potworowski, jeden ze współzałożycieli naszej instytucji oraz pierwszy kustosz muzeum. Dzisiaj dla każdego odwiedzającego czeka mały podarunek związany z twórczością patrona.

Chcemy przypomnieć dokonania wyjątkowego dla nas artysty pełnego pasji, energii, poczucia humoru i błyskotliwości. Po ukończeniu gimnazjum Potworowski wstąpił do I Pułku Ułanów Korpusu Polskiego gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego, nazwanego później Pułkiem Ułanów Krechowieckich. Wziął udział w bitwie pod Krechowcami. Odznaczył się męstwem i odwagą. Był uczniem Józefa Pankiewicza w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, pod którego patronatem grupa studentów założyła Komitet Paryski w celu kontynuowania studiów opartych na tradycji malarstwa francuskiego. Od 1949 r. został profesorem w Bath Academy of Art w Corsham, gdzie przyjaźnił się ze znaczącymi artystami młodego pokolenia – Williamem Scottem, Peterem Lanyonem, Bryanem Wynterem, Kennethem Armitage i Adrianem Heathem. Twórczość Potworowskiego eksponowana była na wielu prestiżowych wystawach w kraju i na świecie. W tym na XXX Biennale w Wenecji, otrzymuje nagrodę, a jego prace są prezentowane w Ameryce Północnej na objazdowej wystawie prac laureatów Biennale organizowanej przez American Federation of Arts w Nowym Jorku.

Do jednych z najważniejszych celów działalności Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego należy popularyzacja dokonań i osiągnięć Tadeusza Piotra Potworowskiego, aby malarstwo oraz archiwalia dotyczące jego osoby były istotnym elementem życia kulturalnego naszego regionu.

„Celem mojego malarstwa jest poruszyć duszę, sprawić, by serce biło. Zestawiam kolory i kształty tylko w tym celu, dla żadnego innego”.

T. P. Potworowski

About Author

Back to top
pl_PLPolish