Z dziejów Zakładów Mięsnych w Kępnie

Na zorganizowanej wystawie, pt. "Z dziejów Zakładów Mięsnych w Kępnie" pracownicy jak i goście mogli powspominać sobie za sprawą starych fotografii czasy świetności przedsiębiorstwa. Poznać zarys historyczny informujący, że zakłady mięsne w Kępnie przy ul. Młyńskiej 4 utworzono w 1927 r. Do czasów II wojny światowej była to bekoniarnia, która zajmowała się eksportem bekonu na rynek angielski. Firma została upaństwowiona w 1948 r., później stała się częścią Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Mięsnego w Poznaniu, a następnie podlegała pod Zakłady Mięsne w Krotoszynie. Zakład usamodzielnił się w 1991 r. i zmienił nazwę na Przedsiębiorstwo Przemysłu Mięsnego w Kępnie.

Firma prowadziła zarówno sprzedaż hurtową, jak i detaliczną. Mięso i wyroby wędliniarskie były sprzedawane w sklepach firmowych w Kępnie, Wrocławiu, Sycowie oraz Wieruszowie. Z powodzeniem promowano kępińskie mięso, przetwory mięsne oraz wędliny na targach polskich oraz międzynarodowych. Przedsiębiorstwo było laureatem wielu konkursów, np. w Poznaniu na targach POLAGRA oraz w Marszewie.

W latach 90. XX wieku zakład został sprywatyzowany. W przedsiębiorstwie pracowało ponad 200 osób. Zakłady Mięsne w Kępnie zakończyły działalność w 2005r.

Na wystawie zaprezentowane były również zdjęcia z produkcji, rozbudowy zakładu, spotkania dyrekcji z producentami żywca bekonowego oraz pamiątkowe zdjęcie pracowników.

 • Godziny otwarcia muzeum

  poniedziałek, sobota - nieczynne

  wtorek - piątek - od 10:00 do 16:00

  niedziela - od 11:00 do 16:00

 • Realizowane projekty

  Noc Muzeów 2014 Kępińskie detale Kępno - jedna historia Folklor ziemi kępińskiej  Potworowski jest w mieście - konkurs na projekt i wykonanie muralu XXV Plener Malarski Cyfrowe archiwum 

 • Partnerzy

  Urząd Miasta i Gminy Kępno Kępiński Ośrodek Kultury Stowarzyszenie Kępno Socjum i okolice Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kępnie Stowarzyszenie Kulturalne EURO-ART

 • Sponsorzy

Muzeum Ziemi Kępińskiej

Muzeum Ziemi Kępińskiej
im. T. P. Potworowskiego
ul. Ratuszowa 2, 63-600 Kępno
tel.: (62) 782 30 58
muzeum@muzeumkepno.pl

Script logo