Wernisaż wystawy: Z gliny stworzone. Wystawa ze zbiorów Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. (30.01.2019)

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy 30 stycznia o godz. 18:00

 „Z gliny stworzone. Wystawa ze zbiorów Muzeum Ceramiki w Bolesławcu”

 

            Dzieje Bolesławca – „miasta dobrej gliny” od wieków związane są ściśle z garncarstwem i przemysłem ceramicznym. Tereny wokół miasta, położone w dorzeczu Bobru i Kwisy, obfitują w bogate złoża glin, odpowiednie do produkcji wyrobów kamionkowych. Produkcja ceramiki w tym ośrodku trwa niemal nieprzerwanie od średniowiecza.

Obecnie bolesławiecka ceramika to jedna z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich marek. Naczynia zdobione kobaltowymi wzorami stempelkowymi w formie kółek, kropek czy pawich oczek oraz dekoracjami unikatowymi są sprzedawane w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. Cenione za wzornictwo i jakość, zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia w najbardziej prestiżowych konkursach artystycznych i konsumenckich, goszczą na dworach królewskich i w domach gwiazd show-biznesu oraz są wykorzystywane w filmach i serialach telewizyjnych. 

            Wystawa „Z gliny stworzone” przygotowana ze zbiorów Muzeum Ceramiki w Bolesławcu prezentuje przekrojowo dzieje bolesławieckiej ceramiki. Na ekspozycji można zobaczyć kilkadziesiąt wyrobów. Najstarsze spośród nich są bolesławieckie naczynia, pozyskane na drodze badań archeologicznych pochodzące z XVI i 1 poł. XVII w. oraz XVIII-wieczne dzbany o żeberkowanych brzuścach pokryte brązowym szkliwem ziemnym z cynowymi okuciami. Z 2. poł. XVIII i z XIX w. pochodzą naczynia zdobione plastycznymi nakładkami przedstawiającymi motywy heraldyczne, postaci biblijne, sceny łowieckie oraz motywy roślinne i zwierzęce. Na ekspozycji nie zabraknie również, typowych dla współczesnej produkcji bolesławieckiej, wyrobów zdobionych gąbkowymi stempelkami. Ten rodzaj dekoracji pojawił się w Bolesławcu około 1882 r., a naczynia o jasnych czerepach, pokryte kobaltową dekoracją,  najczęściej w formie kółek, kropek, pawich oczek, rybiej łuski oraz listków koniczynki szybko zyskały ogromną popularność. Ozdobą wystawy będą naczynia z przedwojennych warsztatów: Hugo Reinholda, Karla Wernera oraz Juliusa Paula, dekorowane szkliwami zaciekowymi oraz różnymi rodzajami malatur, wykonywanych pędzlem bądź techniką natrysku przy użyciu szablonów i aerografu. Po okresie II wojny światowej na bazie przedwojennych zakładów działalność w Bolesławcu rozpoczęły Spółdzielnia CPLiA „Ceramika Artystyczna” (obecnie „Ceramika Artystyczna” Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego) oraz Bolesławieckie Zakłady Garncarsko-Ceramiczne (obecnie Zakłady Ceramiczne „BOLESŁAWIEC”). Aktualnie na terenie Bolesławca działa 5 wytwórni ceramiki, a na terenie powiatu bolesławieckiego łącznie 24 zakłady różnej wielkości.

 • Godziny otwarcia muzeum

  poniedziałek, sobota - nieczynne

  wtorek - piątek - od 10:00 do 16:00

  niedziela - od 11:00 do 16:00

 • Realizowane projekty

  Noc Muzeów 2014 Kępińskie detale Kępno - jedna historia Folklor ziemi kępińskiej  Potworowski jest w mieście - konkurs na projekt i wykonanie muralu XXV Plener Malarski Cyfrowe archiwum 

 • Partnerzy

  Urząd Miasta i Gminy Kępno Kępiński Ośrodek Kultury Stowarzyszenie Kępno Socjum i okolice Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kępnie Stowarzyszenie Kulturalne EURO-ART

Muzeum Ziemi Kępińskiej

Muzeum Ziemi Kępińskiej
im. T. P. Potworowskiego
ul. Ratuszowa 2, 63-600 Kępno
tel.: (62) 782 30 58
muzeum@muzeumkepno.pl

Script logo