Trzy wielkie kultury i... jedno małe miasto.

Fundacja ICAD i Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego zapraszają młodzież w wieku 14-19 lat do wzięcia udziału w warsztatach metody "Oral History" oraz seniorów, którzy chcieliby podzielić się historiami rodzinnymi czy lokalnymi, dotyczącymi przedwojennego miasta oraz jego powojennych losów. Mamy nadzieję, że wspólnie uda nam się nie tylko ocalić od zapomnienia kilka niezwykłych historii dawnego Kępna, ale także przekonać młodzież do samodzielnych wypraw w przeszłość i do tworzenia własnych rodzinnych archiwów, mających przecież nieoszacowaną wartość. Zwieńczeniem projektu będzie premierowy pokaz wszystkich nagrań w Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego 27 października 2019, na który zaprosimy mieszkańców miasta oraz lokalne media. Najlepsze i najciekawsze historie będą promowały projekt w mediach i w Internecie.

W trakcie zajęć dowiecie się, jak i o co pytać, żeby odkryć najciekawsze karty lokalnej przeszłości. Poznacie sposoby, jak przekonać odbiorców, że mikrohistorie własnej rodziny, czy te z najbliższego sąsiedztwa, mogą być nie tylko interesujące, ale także angażować odbiorców swoją narracją. Samodzielnie zarejestrujecie relacje dotyczące wielokulturowej rzeczywistości przedwojennego i powojennego Kępna, przekazane przez jego najstarszych mieszkańców. Pokażemy Wam, jak mogą być zapisywane te wspomnienia i jak nadać im atrakcyjną formę za pomocą ogólnodostępnych narzędzi, takich jak smartfon, amatorska kamera cyfrowa, czy za pomocą programów do obróbki i montażu materiałów audio oraz video. W trakcie zajęć praktycznych zapoznacie się z profesjonalnym sprzętem filmowca wraz działaniem oraz możliwościami kamery i filmów Virtual Reality 360°. Dokonacie samodzielnych nagrań i będziecie mieli szansę skonsultować rezultaty Waszej pracy z profesjonalistami.

Rozpoczęcie warsztatów 21 września 2019, ilość miejsc ograniczona, wstęp bezpłatny.
Więcej informacji znajdziecie na naszym Facebooku: https://www.facebook.com/ICADfundacja/

Osoby chcące wziąć udział w naszych warsztatach zapraszamy do kontaktu poprze:

Messenger na stronie Facebook Fundacji ICAD lub

pod numerem telefonu 627823058 czy osobiście w siedzibie Muzeum (ul. Ratuszowa 2).

Szczegółowy harmonogram warsztatów:

02.09 (poniedziałek) – 20.09 (piątek): rekrutacja uczestników warsztatów w szkołach podstawowych i średnich na terenie miasta Kępno realizacja: pracownicy Fundacji ICAD we współpracy z Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T.P. Potworowskiego w Kępnie

21.09.2019 (sobota) godziny: 10.00-15.30

10.00-10.30: wprowadzenie do projektów, prezentacja instruktorów/koordynator Magdalena Chrapek-Wawrzyniak Fundacja ICAD

10.30-12.00: wprowadzenie do zagadnienia wielokulturowej historii Kępna, charakterystyka i specyfika relacji społecznych w ramach trzech kultur - prowadzenie: Tomasz Tajnert, wykład.

12.00-15.30: wprowadzenie do metody "oral history", warsztat badacza historii mówionej, skuteczne pozyskiwanie relacji świadków, przykłady i ich omówienie - prowadzenie: dr Michał Kierzkowski, wykład + warsztaty.

22.09.2019 (niedziela) godziny: 11.00-16.00 zapoznanie uczestników ze sprzętem rejestrującym obraz i dźwięk (tzw. mobilne studio filmowe), sposoby kadrowania, oświetlenie kadru, techniczne porady dot. miejsca i czasu nagrywania relacji świadka, omówienie i prezentacja darmowych programów obróbki i montażu zarejestrowanych amatorskich materiałów multimedialnych, przykłady realizacji filmowych prowadzącego wraz z omówieniem)-prowadzenie: Piotr Piasta, wykład + prezentacja sprzętu + warsztaty.

23.09.2019 (poniedziałek) do 04.10.2019 (piątek) samodzielne nagrywanie amatorskich materiałów multimedialnych przez uczestników zajęć warsztatowych z wykorzystaniem pozyskanej wiedzy i umiejętności; nagrywanie wywiadu/rozmowy z członkiem rodziny, osobą związaną z rodziną, znajomym, którzy mogą opowiedzieć własną historię lub zasłyszaną, będącą częścią historii rodzinnej związaną z wielokulturowością dawnego Kępna; miejsce - prywatne domy/mieszkania na terenie Kępna.

05.10.2019 (sobota) godziny: 10.00-15.00 warsztaty z zarejestrowanymi przez młodzież amatorskimi treściami multimedialnymi wywiadów i rozmów z tzw. świadkami historii, obróbka, poprawki, korekcja merytoryczna i techniczna; wybór najciekawszych realizacji i ich omówienie.

06.10.2019 (niedziela) godziny: 11.00-16.00 warsztaty z zarejestrowanymi przez młodzież amatorskimi treściami multimedialnymi wywiadów i rozmów z tzw. świadkami historii, obróbka, poprawki, korekcja merytoryczna i techniczna; wybór najciekawszych realizacji i ich omówienie-prowadzenie Piotr Piasta, wsparcie merytoryczne - Magdalena Chrapek-Wawrzyniak

07.10.2019 (poniedziałek) do 20.10.2019 (niedziela) nagranie przy użyciu profesjonalnego sprzętu poszerzonego wywiadu/rozmowy z bohaterem/bohaterami najciekawszych realizacji, dokonane we współpracy Piotra Piasty z wybranym uczestnikiem/uczestnikami warsztatów, których materiał został wcześniej wyłoniony; profesjonalna obróbka materiału filmowego/dźwiękowego i jego montaż przez Piotra Piastę wraz z uczestnikami warsztatów; realizacja tego etapu zależeć będzie od ilości potencjalnych nagrań (od 1 do 3) oraz miejsca ich realizacji (w domach osób udzielających wywiad, bądź przybycie bohaterów filmów do Muzeum Ziemi Kępińskiej w celu sporządzenia nagrania).

21.10.2019 (poniedziałek) do 26.11.2019 (sobota) przygotowania do zrealizowania wystawy wieńczącej projekt warsztatów w salach Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego w Kępnie.

27.10.2019 (niedziela) godzina 13.00 (otwarcie wystawy, wernisaż) do 24.11.2019 wystawa multimedialna prac uczestników warsztatów, w tym profesjonalnego nagrania najciekawszego materiału, który będzie promował projekt po jego zakończeniu.

04.11.2019 (poniedziałek) do 22.11.2019 (piątek) pokazy filmów, zrealizowanych w trakcie warsztatów, w szkołach podstawowych i średnich, z których rekrutowali się uczestnicy warsztatów.