Świat toruńskiego piernika (22.08.2019)

Wędrująca wystawa pt. "Świat toruńskiego piernika"

Toruń założony w 1233 roku położony nad Wisłą, od samego początku stanowił ważny ośrodek handlowy. Do dzisiaj miasto sławę swoją zawdzięcza pięknej gotyckiej zabudowie, postaci Mikołaja Kopernika oraz pysznemu przysmakowi - PIERNIKOWI.

Wystawa czasowa pt. „Świat toruńskiego piernika” to wystawa prezentująca tradycje toruńskiego piernikarstwa, dawne rzemiosło, a także świat XIX-wiecznego przemysłu i handlu. Powstała w 2008 roku i stanowi „wędrujący” wariant wystawy znajdującej się w Muzeum Toruńskiego Piernika (oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu). Dominującym akcentem wystawy jest stylizowana drewniana koga - nawiązująca do żaglowców handlowych pływających po Morzu Bałtyckim i Północnym do XVI wieku. W jej wnętrze wpisane są m.in. aranżacje średniowiecznego kramu, sklepu z przełomu XIX i XX wieku oraz XVI-wiecznej piekarni. Kogę wypełniają kunsztowne rzeźbione formy do pierników.

Toruńskie pierniki są ściśle związane z tradycją i dziejami Torunia, a ich historia sięga XIV w. Powstawały w warsztatach piernikarzy zrzeszonych w cechu piekarzy. Z czasem nastąpił rozwój rzemiosła w XVII i XVIII wieku. Od XIX stulecia piernik wytwarzano na skalę przemysłową w fabrykach Gustawa Weese i Herrmanna Thomasa, a od 1907 roku również w zakładzie Jana Ruchniewicza. Obecnie największym producentem toruńskich pierników jest Fabryka Cukiernicza „Kopernik” S.A., której początki sięgają 1763 r.

W scenerii wystawy odbywać się będą warsztaty dla grup zorganizowanych, umożliwiające własnoręcznie przygotowanie pierników dekoracyjnych. Prosimy o wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu 627823058 lub osobiście w siedzibie Muzeum.

 

Otwarcie wystawy 22 sierpnia 2019 r. o godz. 18:00

Czas trwania ekspozycji sierpień - październik.

 • Polityka prywatności

  Copyright Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego        © 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone.

 • Godziny otwarcia muzeum

  poniedziałek, sobota - nieczynne

  wtorek - piątek - od 10:00 do 16:00

  niedziela - od 11:00 do 16:00

   

 • Realizowane projekty

  Noc Muzeów 2014 Kępińskie detale Kępno - jedna historia Folklor ziemi kępińskiej  Potworowski jest w mieście - konkurs na projekt i wykonanie muralu XXV Plener Malarski Cyfrowe archiwum 

 • Partnerzy

  Urząd Miasta i Gminy Kępno Kępiński Ośrodek Kultury Stowarzyszenie Kępno Socjum i okolice Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kępnie Stowarzyszenie Kulturalne EURO-ART