W piątek odbył się wykład: Pogadajmy o historii, czyli PIĄTKOWE WYKŁADY PRZY DOBREJ KAWIE.

Tematem spotkania było "Słońce i księżyc zamiast zegara, pory roku zamiast kalendarza - czyli o czasie zwykłym i niezwykłym w kulturze ludowej".

Czy zegar i kalendarz są potrzebne w życiu?

Czy można odmierzyć czas nie używając ich? W kulturze ludowej świetnie radzono sobie bez tych wynalazków. Wystarczyło się rozejrzeć.

Obserwować przyrodę, pogodę i zwierzęta. Słońce zanim wstanie i rozpocznie dzień musi wygrać codzienną walkę z mrokiem.

Wygrywa ją każdego dnia – bo pojawia się na niebie.

Mamy nadzieje, że był to mile wspólnie spędzony czas w Muzeum.