Wyszukiwarka
Facebook Google+ YouTube Pinterest Instagram FourSquare Wikipedia
Godziny otwarcia muzeum

poniedziałek, sobota - nieczynne

wtorek - piątek - od 10:00 do 16:00

niedziela - od 11:00 do 16:00

 

Realizowane projekty

Noc Muzeów 2014 Kępińskie detale Kępno - jedna historia

Folklor ziemi kępińskiej  Potworowski jest w mieście - konkurs na projekt i wykonanie muralu

XXV Plener Malarski Cyfrowe archiwum 

Partnerzy

Urząd Miasta i Gminy Kępno Kępiński Ośrodek Kultury Stowarzyszenie Kępno Socjum i okolice

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kępnie Stowarzyszenie Kulturalne EURO-ART

Sponsorzy

Muzeum na kółkach w Kępnie

Edukacja i nauka » Muzeum na kółkach » Muzeum na kółkach w Kępnie

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN we współpracy z Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego zaprasza do wzięcia udziału w projekcie „Muzeum na kółkach”. Nowoczesna ekspozycja, połączona z bogatym programem edukacyjnym, w telegraficznym skrócie przybliży historię tysiąca lat dziejów społeczności żydowskiej w Polsce. Wystawa do 2016 roku odwiedzi 47 miejscowości a w dniach od 1 do 3 czerwca zagości w Kępnie. 


Projekt ma na celu przypomnienie tysiącletniej historii współistnienia społeczności polskiej i żydowskiej. Przez wieki Polska była najważniejszym ośrodkiem żydowskiego życia umysłowego, religijnego i kulturalnego w Europie a Żydzi stanowili 10 procent ludności Polski.


Kępno to ważny punkt na mapie polsko-żydowskiego dziedzictwa kulturowego. Pierwsi żydowscy osadnicy przybyli tu w II połowie XVII wieku. Grupa około 50 osób osiedliła się na wschodnim przedmieściu miasta zwanym „Kamczatką”. Dnia 6 maja 1674 roku właściciel miasta - Marcin Olszowski, nadał Żydom kępińskim przywilej kolonizacyjny, który pozwalał im na założenie ulicy i wybudowanie przy niej domów mieszkalnych. Przywilej pozwalał także na budowę synagogi, szkoły, łaźni, domu dla rabina, kantora oraz cmentarza. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej Kępno zamieszkiwało ponad 7 tysięcy Żydów. Większość z nich zamordowana została później w obozie zagłady w Chełmnie nad Nerem. Po wojnie do Kępna powróciło zaledwie 8 pochodzących stąd Żydów. Szybko jednak opuścili miasto. Więcej o historii żydowskiej Kępna na stronie  http://www.sztetl.org.pl/pl/city/kepno/.


W Kępnie „Muzeum na kółkach” będzie można zobaczyć na rynku. Oprócz programu przygotowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich koordynator lokalny we współpracy z Muzeum Ziemi Kępińskiej przygotował specjalny program wydarzeń towarzyszących takich jak: plenerowa wystawa edukacyjna o historii społeczności żydowskiej w Kępnie, warsztaty tańca żydowskiego, warsztaty czytania inskrypcji na macewach, warsztaty wycinanki żydowskiej.


Mam nadzieję, że po przeprowadzeniu działań edukacyjnych w ramach projektu „Muzeum na kółkach” chociaż część mieszkańców Kępna zmieni swoje poglądy odnośnie Żydów: z wrogości lub ostrożności na ciekawość i chęć poznania. Urząd Miasta obiecuje wkrótce zrewitalizować synagogę. Być może jest to właściwy czas, by pochylić się nad pamięcią o kępińskich Żydach – mówi Agata Józefowicz, koordynatorka „Muzeum na kółkach” w Kępnie.


Centralnym punktem wystawy „Muzeum na kółkach” jest interaktywna mapa każdego miasta, które odwiedza „Muzeum na kółkach”, na której zostały opisane ważne miejsca związane z lokalną historią żydowską. Poprzez trójwymiarową makietę sztetla przybliżamy najważniejsze miejsca typowego polsko-żydowskiego miasteczka. Opowiadamy również o jidysz, hebrajskim i polskim – trzech współistniejących i przenikających się językach, którymi posługiwali się polscy Żydzi.


Projekt jest podziękowaniem dla lokalnych liderów i aktywistów, którzy poświęcają swój czas i środki na dbanie o pamięć o polskich Żydach. „Muzeum na kółkach” zaprasza widzów do interakcji, dzielenia się własnymi wspomnieniami oraz odkrywania zapomnianego dziedzictwa. Ekspozycji towarzyszyć będzie szereg działań edukacyjnych i kulturalnych. Zwiedzanie wystawy i udział w zajęciach prowadzonych przez animatorów są bezpłatne.


Inauguracja projektu odbyła się 26 czerwca 2014 roku w Warszawie. Od maja do sierpnia 2015 roku „Muzeum na kółkach” odwiedzi 22 miejscowości w województwie pomorskim, zachodniopomorskim, lubelskim, dolnośląskim, śląskim, opolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim.


Więcej informacji na stronie internetowej Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie:
http://www.polin.pl/pl/muzeumnakolkach
oraz na Facebooku „Muzeum na kółkach”:
https://www.facebook.com/muzeumnakolkach

 

Zapraszamy!


Projekt  Muzeum na kółkach realizowany jest w ramach programu Żydowskie dziedzictwo kulturowe, dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

fot. Jakub Nowotyński

fot. Jakub Nowotyński

fot. Jakub Nowotyński

fot. Jakub Nowotyński

fot. Magda Starowieyska

fot. Magda Starowieyska
Muzeum Ziemi Kępińskiej

Muzeum Ziemi Kępińskiej
im. T. P. Potworowskiego
ul. Ratuszowa 2, 63-600 Kępno
tel.: (62) 782 30 58
muzeum@muzeumkepno.pl

Biuletyn Informacji Publicznej
Facebook