Cywilizacja

 Wystawa czasowa 29 rzeźb  pn."Cywilizacja" autorstwa Michała Batkiewicza.

                Michał Batkiewicz urodził się w 1957 roku. W 1984 roku ukończył Wydział Rzeźb na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest autorem monumentalnych realizacji m.in. wykonał 1:3 replikę drewnianego polichromowanego i złoconego ołtarza Wita Stwosza z Kościoła Mariackiego w Krakowie dla Kościoła św. Jana Kantego w Chicago. Wykonał także wiele realizacji pomnikowych i plenerowych rozsianych w różnych miejscach globu.

                Artysta rzeźbiarz Michał Batkiewicz wypracował na przestrzeni lat własną stylistykę i repertuar form, opierając się na solidnym warsztacie rzeźbiarskim, sięgając do najwybitniejszych wizjonerów i mistrzów dziwnej wyobraźni. Wyczuwa się w jego rzeźbach echa średniowiecznego rodowodu, podzielonego na strefę niebiańską i repertuar kompozycji rzeźbiarskich czysto przynależnych do ziemi po której stąpamy.

Strefa ziemska w wyobraźni autora jest przepełniona mieszaniną rozmaitych śmieszno makabrycznych i sympatycznych stworów rodem z księgi Hieronima Boscha. Przenikliwość świata realnego, zwierzęcego z wyobraźnią sennych majaków, wyobraźnią świata  dziecięcego, anatomiczna dokładność, przemieszana precyzyjnie z niezwykła czarodziejską prawie hiperrealistyczną formą przedmiotów, tworzą specyficzny ogród szkaradkowo śmiesznych rzeźb, tworząc oryginalny bestiariusz o indywidualnym języku wypowiedzi rzeźbiarskiej.

Michał Batkiewicz jest przede wszystkim rzeźbiarzem, ale jest też przedstawicielem twórczości nieskrępowanej żadnymi zasadami i modami. Przedstawia ideę przenikalności światów kpiąc jednocześnie z powszechnie obowiązujących zasad sztuki.

 

 • Polityka prywatności

  Copyright Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego        © 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone.

 • BIP

 • Deklaracja dostępności
 • Godziny otwarcia muzeum

  poniedziałek, sobota - nieczynne

  wtorek - piątek - od 10:00 do 16:00

  niedziela - od 11:00 do 16:00

   

 • Realizowane projekty

  Noc Muzeów 2014 Kępińskie detale Kępno - jedna historia Folklor ziemi kępińskiej  Potworowski jest w mieście - konkurs na projekt i wykonanie muralu XXV Plener Malarski Cyfrowe archiwum 

 • Partnerzy

  Urząd Miasta i Gminy Kępno Kępiński Ośrodek Kultury Stowarzyszenie Kępno Socjum i okolice Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kępnie Stowarzyszenie Kulturalne EURO-ART